Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Protivládne protesty v Gruzínsku boli zinscenované Západom proti spojencom Ruska

Lavrov: Protivládne protesty v Gruzínsku boli zinscenované Západom proti spojencom Ruska

Foto: archív

Moskva obvinila Spojené štáty z podnecovania protiruských nálad počas protestov v Gruzínsku. „Vidíme odkiaľ sa gruzínska prezidentka prihovára svojmu ľudu. Neprihovára sa mu z Gruzínska, prihovára sa mu zo Spojených štátov,“ uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že protiruské nálady v Gruzínsku podnecuje „viditeľná ruka“.

Gruzínsky parlament po masových demonštráciách, s ktorými vyjadrili solidaritu USA, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či viacerí západní predstavitelia, odhlasoval stiahnutie návrhu zákona o zahraničných agentoch, podľa ktorého sa mali všetky organizácie, ktoré na svoju činnosť dostávajú viac ako 20 percent financií zo zahraničia, registrovať ako zahraniční agenti.

Návrh zákona z dielne vládnucej strany Gruzínsky sen narazil na odpor opozície, ktorá s podporou Západu zorganizovala pouličné protesty a na jej stranu sa postavila aj prezidentka Salome Zurabišviliová.

Tá tiež zablahoželala demonštrantom „k víťazstvu“. „Naša cesta do Európy je sprevádzaná nedôverou k vláde,“ uviedla Zurabišviliová. Ešte predtým avizovala, že v prípade schválenia v parlamente bude zákon vetovať.

Rusko varovalo svojich spojencov, ktorí boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, aby sa nezbližovali so Spojenými štátmi. Zároveň odsúdilo protesty v Gruzínsku, ktoré prirovnalo k “Majdanu“, štátnemu prevratu pod dohľadom USA z roku 2014.

“Všetky krajiny ležiace v okolí Ruskej federácie by si mali urobiť vlastné závery o tom, aké nebezpečné je vydať sa na cestu začlenenia sa do ‘zóny zodpovednosti’ Spojených štátov, do zóny ich záujmov,“ povedal v ruskej štátnej televízii šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Lavrovove vyjadrenia podľa agentúry Reuters svedčia o nervozite Moskvy vyvolanej oslabovaním autority Ruska v postsovietskom priestore — od Arménska a Azerbajdžanu na južnom Kaukaze po Kazachstan a Tadžikistan v strednej Ázii.

Lavrov pokračoval, že udalosti v Gruzínsku boli zinscenované Západom s cieľom získať na svoju stranu ďalšieho zo spojencov Ruska. „V skutočnosti ide o pokus vynútiť si zmenu vlády,“ vyhlásil Lavrov s tým, že návrh zákona o zahraničných agentoch, ktorý protesty vyvolal, bol len zámienkou k pokusu o prevrat.