Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Ruský agent s ricínom v Česku je výmysel

Lavrov: Ruský agent s ricínom v Česku je výmysel

Foro: archív

Sergej Lavrov označil za neuveriteľnú správu, že by ruský diplomat prišiel do Prahy otráviť českých predstaviteľov, ktorí sa rozhodli odstrániť sochu maršala Koneva z dejvického námestia Ingerbrigády. Podľa neho táto historka odporuje zdravému rozumu. Považuje za nemožné, že by človeka, u ktorého sa našiel jed, mohli pustiť do krajiny.

„Ak ste u akéhokoľvek cestujúceho objavili vražednú látku, ako to, že ste ho pustili do krajiny? A ako to, že ste mu umožnili zostať na vašom území? To je podľa mňa nemysliteľné,“ vyjadril sa ruský minister zahraničných vecí k okolnostiam spomínaným v týždenníku Respekt. Podľa článku mal muž pri sebe ricín a chcel zabiť politikov, stojacich za odstránením sochy Koneva.

„Prekvapuje ma, že niektoré naše médiá publikujú takéto materiály, ktoré preberajú z českej tlače a ďalších západných médií s jasnou kalkuláciou, aký budú mať vplyv na verejnú mienku.“ Zdôraznil, že nevie, ako má takúto informačnú kampaň skončiť.

Lavrov na tlačovej konferencii zároveň vyhlásil, že čaká českú reakciu na návrh Moskvy začať dialóg o odstránení pražského pomníka maršala Koneva, čo považuje za „hrubé porušenie“ dohody o priateľských vzťahoch z roku 1993.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová české úrady vyzvala, aby predložili faktické dôkazy v prípade obvinenia ruských diplomatov z prípravy atentátu na pražských politikov. Údiv podľa nej vzbudzuje dianie v českých médiách aj konanie viacerých českých politikov. Myslí si, že ide o nekonečné, umelo vytvárané problémy.

Týždenník Respekt v aktuálnom čísle s odvolaním sa na neuvedené zdroje zverejnil, že pracovník ruských tajných služieb vybavený jedom ricínom pricestoval pred tromi týždňami s diplomatickým pasom a na letisku ho vyzdvihlo auto ruskej ambasády. České bezpečnostné zložky podľa Respektu vyhodnotili prítomnosť muža ako bezpečnostné riziko pre pražského primátora a starostu Prahy 6.