Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine bude pokračovať

Lavrov: Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine bude pokračovať

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine bude pokračovať a stratégia ruského prezidenta Vladimira Putina ide podľa plánu. Po rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom to vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Na mediálnom brífingu skritizoval dodávky západných zbraní Ukrajine. „Vidíme, ako nebezpečne teraz konajú naši západní kolegovia vrátane Európskej únie, ktorá v rozpore so všetkými svojimi takzvanými zásadami a hodnotami podporuje dodávky smrtiacich zbraní na Ukrajinu,“ uviedol Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie na margo stretnutia so svojím ukrajinským náprotivkom vyhlásil, že ruská strana už počas rokovaní v Bielorusku predložila svoje návrhy Ukrajine a žiada na ne odpovede.

„Pri poslednom kole rozhovorov sme predložili konkrétny návrh právneho dokumentu a ukrajinská strana povedala, že ho spracuje v Kyjeve a čoskoro naň odpovie. My chceme rokovať na bieloruskej platforme, ktorá má slúžiť na komplexné urovnanie ukrajinskej krízy,“ vyhlásil Lavrov.

Minister ďalej uviedol, že medializovaný ruský útok na nemocnicu v Mariupole bol v skutočnosti útokom na vojenskú základňu extrémistov. “Bývalú pôrodnicu obsadil ukrajinský ultraradikálny pluk Azov. Vyhnali rodiace ženy, zdravotné sestry a všeobecný personál,” povedal.