Úvod Politika Lavrov: USA chcú donútiť EÚ kupovať drahší americký plyn

Lavrov: USA chcú donútiť EÚ kupovať drahší americký plyn

Foto: archív

Spojené štáty chcú donútiť členské štáty EÚ, aby financovali výstavbu drahej infraštruktúry a začali od nich nakupovať drahší zemný plyn. Povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu. Reagoval tak na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že projekt plynovodu Severný prúd 2 z Ruska do Nemecka rozdeľuje Európu.

„Nord Stream 2 má výlučne komerčný charakter. Cieľom projektu je diverzifikovať trasy dodávok plynu, eliminovať tranzitné riziká a v konečnom dôsledku uspokojiť rastúci dopyt európskych ekonomík po energetických zdrojoch,“ tvrdí Lavrov.

Projekt má podľa neho „zvýšiť úroveň pozitívnej vzájomnej ekonomickej závislosti medzi Ruskom a EÚ, na ktorej spočívajú obojstranne výhodné vzťahy a stabilita na európskom kontinente“.

Severný prúd 2 má prepojiť Rusko a Nemecko cez Baltské more. Dokončením Severného prúdu 2 sa zdvojnásobí ročná kapacita už existujúceho plynovodu Severný prúd, ktorým Rusko prepravuje 55 miliárd kubických metrov suroviny.

Foto: archív