Úvod Politika Lavrov: USA si chcú “odkrojiť veľkú časť Sýrie

Lavrov: USA si chcú “odkrojiť veľkú časť Sýrie

Foto: archív

Spojené štáty sa snažia izolovať a „odkrojiť si“ veľkú časť územia Sýrie. V rozhovore pre spravodajskú stanicu Euronews to povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Zdá sa, že USA sa usilujú izolovať rozsiahlu časť sýrskeho územia od zvyšku krajiny, čím porušujú suverenitu a územnú celistvosť Sýrie. Americké operatívne skupiny a iné jednotky sú v Sýrii ilegálne – bez pozvania zo strany vlády v Damasku alebo mandátu Bezpečnostnej rady OSN,“ vyhlásil Lavrov.

„Washington má evidentne určitú stratégiu, ktorá podľa mňa sleduje, aby sa vojenská prítomnosť v Sýrii udržala navždy. To isté sa snažia dosiahnuť aj v Iraku a Afganistane, napriek všetkým predošlým sľubom,“ dodal. Šéf ruskej diplomacie skoršie poznamenal, že USA upustili od uistenia, že jediným zámerom ich prítomnosti v Sýrii je porážka teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS).

„Teraz hovoria, že táto prítomnosť bude pokračovať, kým nebudú presvedčení, že v Sýrii sa začal proces politickej stabilizácie, ktorý povedie k zmene režimu (prezidenta Bašára Asada),“ povedal Lavrov. Denník Washington Post už koncom novembra napísal, že sily lojálne Asadovi a jeho ruskí a iránski spojenci čistia od ISIS posledné mestá v krajine. Porážka ISIS je tak bezprostredná.

Tým sa zároveň blíži ku koncu aj ospravedlňovanie americkej vojenskej prítomnosti v krajine. Avšak náhle stiahnutie USA zo Sýrie by viedlo k tomu, že Asad úplne ovládne krajinu a bude mať zaručené politické prežitie.

Aby sa tak nestalo, americkí predstavitelia tvrdia, že plánujú udržiavať prítomnosť amerických vojakov na severe Sýrie, kde USA vycvičili a pomáhali Sýrskym demokratickým silám pod vedením Kurdov v boji proti ISIS a kde chcú vytvoriť novú miestnu vládu, a to bez ohľadu na tú Asadovu.

Foto: archív