Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Vďaka vytrvalosti, trpezlivosti a odhodlaniu na Ukrajine dosiahneme svoje ciele

Lavrov: Vďaka vytrvalosti, trpezlivosti a odhodlaniu na Ukrajine dosiahneme svoje ciele

Foto: archív

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je presvedčený, že Moskva na Ukrajine dosiahne svoje ciele. Lavrov sa tak vyjadril v rozhovore, ktorý odvysielala ruská štátna televízia. “Vďaka našej vytrvalosti, trpezlivosti a odhodlaniu budeme brániť ušľachtilé ciele, ktoré sú životne dôležité pre náš ľud a našu krajinu,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

Zopakoval tiež postoj Moskvy, že ak chce Kyjev obnovenie mierových rozhovorov, mal by uznať pripojenie štyroch ukrajinských oblastí k ruskému územiu. „Našou absolútnou prioritou sú štyri nové ruské regióny… Mali by sa oslobodiť spod hrozby nacifikácie, ktorej čelili mnoho rokov,“ zdôraznil Lavrov.

Rusko v súčasnosti nemá plnú kontrolu nad uvedenými ukrajinskými regiónmi – Doneckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblasťou, ktorých získanie je, ako potvrdil aj Lavrov, hlavným cieľom Moskvy. Šéf ruskej diplomacie tiež uviedol, že Moskva si želá, aby sa konflikt na Ukrajine skončil, no s dosahovaním svojich cieľov sa neponáhľa.

„Neponáhľame sa… Chceli by sme čo najskôr skončiť túto vojnu, ktorú Západ pripravoval… a rozpútal proti nám prostredníctvom Ukrajiny,“ uviedol Lavrov. „Sme trpezlivý národ. Budeme chrániť našich krajanov, občanov a územia, ktoré boli po stáročia ruskými,“ dodal.

Ruský minister zahraničných vecí v televízii tiež povedal, že ruská armáda pracuje na nových plánoch na dosiahnutie prerušenia dodávok zbraní a munície, ktoré dostáva Ukrajina zo zahraničia. „Pozorujeme, že Ukrajina dostáva stále viac a viac lepších západných zbraní,“ uviedol.

Medzi armádnymi expertmi tak podľa Lavrova zaznievajú výzvy na prerušenie týchto zásobovacích trás. V tejto súvislosti sa podľa neho uvažuje o železničných tratiach, mostoch či tuneloch. “Predpokladám, že spravia odborné rozhodnutia ohľadom toho, ako tieto zásielky sťažiť alebo v ideálnom prípade úplne zastaviť,“ uviedol.

Ruská armáda na dosiahnutí tohto cieľa podľa Lavrova v podstate už pracuje, a to útokmi na ukrajinskú infraštruktúru. Permanentné poškodzovanie energetickej siete už teraz podľa ministra sťažuje dodávky nových zbraní.