Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Západ hrubo zasahuje do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska

Lavrov: Západ hrubo zasahuje do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska

Sergej Lavrov a Alexandr Lukaššenko. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už po druhý raz v krátkom čase obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska. Vyhlásil to po stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom v tamojšej metropole Minsk.

„Rozumný bieloruský ľud sa zaobíde aj bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov a dotieravých a nevyžiadaných ponúk na sprostredkované rozhovory,“ povedal Lavrov na tlačovom brífingu so svojim bieloruským rezortným partnerom Uladzimirom Makejom. Lavrov obvinil konkrétne Spojené štáty a viaceré európske krajiny z „hrubého zasahovania“.

Lukašenko obviňuje západné krajiny zo zasahovania do záležitostí Bieloruska už dlho. Uviedol, že západné štáty sa v poslednom čase veľmi obávajú rozvoja Bieloruska, preto vytvárajú „rôzne systémy na vyvíjanie vplyvu“ na tamojšie úrady.

„Dostali sa do bodu, keď sú pripravení zapojiť do tohto procesu aj Rusko, ale nevedia ako,“ vyhlásil Lukašenko, keď v Minsku slávnostne preberal poverovacie listiny od nových veľvyslancov.

Moskva podporuje Lukašenkovu vládu od vypuknutia masových protestov v auguste tohto roku v súvislosti so spornými prezidentskými voľbami, ktoré vyhral práve úradujúci prezident. Kritici jeho vládu obviňujú zo zmanipulovania výsledkov, väznenia opozičných politikov a tvrdého potláčania protestov.