Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Západ zaujal pozíciu diktátora, Rusko bude rozvíjať vzťahy s Čínou

Lavrov: Západ zaujal pozíciu diktátora, Rusko bude rozvíjať vzťahy s Čínou

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že Moskva zváži ponuky na opätovné nadviazanie vzťahov so Západom, no premyslí si, či je takýto krok potrebný. Rusko sa podľa Lavrova teraz sústredí predovšetkým na vzťahy s Čínou.

Lavrov počas odpovedí na otázky, ktoré mu boli položené v rámci jedného z projektov ruského rezortu diplomacie, uviedol, že západné krajiny zastávajú od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine rusofóbiu. Rusko preto pracuje na nahradení západných tovarov, pričom sa v budúcnosti bude spoliehať iba na spoluprácu s dôveryhodnými krajinami.

„Ak nám chce Západ niečo ponúknuť v súvislosti s obnovením vzťahov, seriózne zvážime, či to budeme potrebovať alebo nie,“ uviedol Lavrov v odpovediach, ktorých prepis zverejnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí na svojej oficiálnej webovej stránke.

Západné krajiny sú totiž podľa Lavrova odhodlané zmeniť pravidlá medzinárodných vzťahov v neprospech Ruska. „Musíme prestať byť závislí na úplne všetkom zo Západu, aby sme zabezpečili rozvoj kriticky dôležitých sektorov bezpečnosti a ekonomiky a sociálnej sféry našej vlasti,“ uviedol Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie zároveň uviedol, že cieľom Moskvy je v súčasnosti ďalšie rozvíjanie vzťahov so susednou Čínou. „Teraz, keď Západ zaujal pozíciu diktátora, porastú ešte rýchlejšie naše ekonomické vzťahy s Čínou“, vyhlásil Lavrov.

Zároveň dodal, že rozvíjanie vzťahov s Čínou prinesie nielen finančné prostriedky do ruského štátneho rozpočtu, no je to tiež šanca na rozvíjanie ruského Ďalekého východu a východnej časti Sibíri.

Podľa šéfa ruskej diplomacie má totiž Čína k dispozícii informácie a komunikačné technológie, ktoré nie sú o nič horšie ako tie zo Západu. „Budeme sa spoliehať iba na seba a na krajiny, ktoré dokázali svoju spoľahlivosť a netancujú tak, ako pískajú iní. Ak si to západné krajiny rozmyslia a navrhnú nejakú formu spolupráce, potom sa rozhodneme,“ uviedol Lavrov.