Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Zelenského vyjadrenia o preventívnom údere na Rusko potvrdili potrebnosť špeciálnej operácie

Lavrov: Zelenského vyjadrenia o preventívnom údere na Rusko potvrdili potrebnosť špeciálnej operácie

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Najnovšie vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že NATO by malo preventívne udrieť na Rusko, potvrdili, že spustenie špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine bolo potrebné. Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Zelenskyj v diskusii s austrálskym think-tankom Lowy Institute vyjadril presvedčenie, že na to, aby sa Rusku zabránilo použiť atómové zbrane, sú nevyhnutné preventívne údery – aby Moskva vedela, čo by Rusko v prípade jadrového útoku čakalo.

„Zelenskyj tým v podstate predložil svetu ďalšie dôkazy o hrozbách, ktoré predstavuje kyjevský režim. Preto bola na neutralizáciu tohto režimu spustená špeciálna vojenská operácia,“ povedal šéf ruskej diplomacie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil spomínané vyjadrenia prezidenta Zelenského za „výzvu na začatie ďalšej svetovej vojny s nepredvídateľnými, obludnými následkami“.

Rusko spustilo 24. februára tohto roka špeciálnu vojenskú operáciu s deklarovaným cieľom demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu. Moskva deklarovala, že by chcela neutralizovať vojenský potenciál Kyjeva, ktorý po dodávkach zbraní z NATO značne vzrástol. “Špeciálna operácia je diktovaná národnými záujmami a obavami o budúcnosť, nijaké iné ciele nesleduje,” povedal Peskov.