Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Zrušenie sankcií je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní

Lavrov: Zrušenie sankcií je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pre čínsku spravodajskú agentúru Sinchua uviedol, že zrušenie sankcií proti Moskve je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní s Ukrajinou.

„Ruská a ukrajinská delegácia v súčasnosti na každodennej báze rokujú prostredníctvom videokonferencie o návrhu možnej dohody,“ povedal Lavrov. Súčasťou týchto rokovaní sú podľa jeho slov okrem iného otázky „denacifikácie, uznania nových geopolitických skutočností, zrušenie sankcií a postavenie ruského jazyka,“ dodal.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, ktorý je jedným z hlavných členov ukrajinskej delegácie na mierových rokovaniach, Lavrovove tvrdenie ohľadom sankcií odmietol. Konštatoval tiež, že Lavrov sa nezúčastnil na nijakom z doterajších kôl vzájomných rokovaní.

“Medzinárodné sankciie proti Ruskej federácii vôbec nie sú predmetom diskusií“ na rusko-ukrajinských mierových rokovaniach, uviedol Podoľak vo vyjadrení, ktoré zverejnil prezidentský úrad. „Aké rozhodnutie sa má prijať ohľadom sankcií a kedy sa tak má stať, záleží od všetkých našich partnerov spoločne s Ukrajinou,“ povedal Podoľak.

Zelenskyj od začiatku vojny na Ukrajine apeloval na krajiny Západu, aby sprísnili sankcie proti Moskve a takisto zdôraznil, že nemôžu byť predmetom rokovaní. Mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou zatiaľ konkrétne výsledky nepriniesli.

Ukrajina varovala, že z dôvodu obvinení z páchania vojnových zločinov zo strany ruských ozbrojených síl hrozí skončenie rokovaní. „Sme za pokračovanie v rokovaniach, hoci sú ťažké,“ povedal Lavrov. Moskva obvinenia z vojnových zločinov odmieta.