Úvod Politika Le Penová by chcela hlasovať o „frexite“

Le Penová by chcela hlasovať o „frexite“

Foto: Reuters

Europoslankyňa a šéfka francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová s odkazom na britské referendum opäť vyzvala na potrebu vyhlásenia ľudového hlasovania o zotrvaní v EÚ v každej členskej krajine. Svojim voličom už prisľúbila, že ak ju zvolia za prezidentku, do polroka od konania volieb vyhlási referendum o „frexite“, odchode Francúzska z únie.

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že Le Penová v utorok opätovne označila EÚ za „totalitnú“ a vyjadrila nádej, že v každej členskej krajine únie sa bude konať referendum podobné tomu, aké čaká vo štvrtok občanov Británie. S podobným prejavom vystúpila šéfka FN koncom minulého týždňa, v piatok, vo Viedni na stretnutí predstaviteľov európskych krajne pravicových a euroskeptických strán.

Le Penová, ktorá vystupuje v pozícii ochrankyne „slobody národov rozhodovať o svojom osude a vybrať si svoje zákony“, počas utorkového rozhovoru pre francúzsky televízny kanál uviedla, že to, po čom volá, je referendum aj vo Francúzsku.

„Každá krajina EÚ by sa mala o tom vyjadriť v referende,“spresnila Le Penová. Dodala, že Francúzov sa prostredníctvom referenda nikto na nič nepýtal za posledných 11 rokov, pričom naposledy, v roku 2005 v prípade referenda umožňujúceho vznik Lisabonskej zmluvy, „boli zradení“ tradičnými ľavicovými a pravicovými stranami.

Le Penová zdôraznila, že treba vybudovať „Európu národov, ktorá nahradí totalitnú EÚ“, akú poznáme dnes. Na otázku, v čom je EÚ totalitná, čo je termín, ktorý ona s obľubou používa voči Bruselu, šéfka FN odpovedala, že to tak vníma preto, lebo „demokracia nemôže byť nad zmluvami o Európe“. Zároveň priznala, že ak by bola občiankou Británie, vo štvrtkovom hlasovaní by sa vyslovila za brexit.