Úvod ZO ZAHRANIČIA Le Penová: Chceli sme z Macrona urobiť menšinového prezidenta a to sa...

Le Penová: Chceli sme z Macrona urobiť menšinového prezidenta a to sa nám podarilo

Marine Le Penová. (Foto: archív)

Oficiálne výsledky druhého kola volieb potvrdili, že francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel o doterajšiu väčšinu kresiel v parlamente. V 577-člennom Národnom zhromaždení bude mať jeho blok iba 245 kresiel. Vyplýva to z konečných výsledkov hlasovania, ktoré zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra.

Prezidentova centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) skončila síce s výrazným náskokom na prvom mieste, v dolnej komore parlamentu však získala len 245 kresiel, teda o 44 menej, než potrebovala na zaistenie absolútnej väčšiny.

Druhá skončila ľavicová koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) pod vedením Jeana-Luca Mélenchona, ktorej poslanci v novozvolenom Národnom zhromaždení obsadia 135 kresiel.

Výrazné zisky zaznamenala aj vlastenecká strana Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej, ktorá si vybojovala 89 kresiel a stala sa tak najsilnejším pravicovým zoskupením v parlamente.

Analytici predpovedajú, že po strate parlamentnej väčšiny čaká Macrona, ktorý bol v apríli znovuzvolený na druhé funkčné obdobie, náročné obdobie vládnutia a ťažkosti pri presadzovaní avizovaných reformných plánov.

Podľa pozorovateľov sa bude zrejme musieť dohovárať o schvaľovaní jednotlivých zákonov s pravicovými stranami, alebo sa pokúsiť získať na svoju stranu časť opozičných alebo nezávislých poslancov.

Premiérka Élisabeth Borneová avizovala, že hneď začne hľadať spojencov v záujme vytvorenia „fungujúcej parlamentnej väčšiny“. Tvrdí však, že povolebná situácia, v ktorej nijaký z blokov nedisponuje väčšinou kresiel, predstavuje riziko pre politický vývoj v krajine.

Líderka RN Marine Le Penová sa poďakovala voličom za hlasy odovzdané RN a za vznik „veľmi početnej opozičnej poslaneckej skupiny, ktorá nám umožní brániť ich pred chladnou, brutálnou a technokratickou politikou Emmanuela Macrona“. Oznámila, že sa neujme vedenia svojej strany, ale sústredí sa na prácu v parlamente.

RN bude mať v parlamente najväčšie zastúpenie vo svojich dejinách i dejinách svojho predchodcu – Národného frontu. Výsledok volieb prekvapil aj samotné vedenie strany. “Chceli sme z Macrona urobiť menšinového prezidenta a to sa nám podarilo,” komentovala šéfka RN volebný úspech strany.