Úvod ZO ZAHRANIČIA Le Penová sľubuje zákon o uprednostňovaní zamestnávania Francúzov pred cudzincami

Le Penová sľubuje zákon o uprednostňovaní zamestnávania Francúzov pred cudzincami

Marine Le Penová. (Foto: archív)

Francúzska vlastenecká politička Marine Le Penová chce presadiť zákon, ktorý by uprednostňoval zamestnávanie Francúzov pred cudzincami, ako aj v prístupe k sociálnemu bývaniu. Tento návrh má medzi Francúzmi približne 55-percentnú podporu.

Politologička Cyrille Thiébautová, ktorá pôsobí na parížskych univerzitách Cergy a Sciences Po, však v medializobanom vyhlásení tvrdí, že takýto zákon by bol nielen proti európskemu právu, ale i proti francúzskej ústave. Uviedla, že hlasovaniu o tomto zákone by musela predchádzať zmena ústavy.

Ivaldi dopĺňa, že novelu ústavy by museli odsúhlasiť Francúzi v referende alebo Národné zhromaždenie trojpätinovou väčšinou. Le Penová chce ísť cestou referenda. Sľubuje ho, ak bude zvolená v budúcoročných prezidentských voľbách.

Thiébautová s ním súhlasí a dodáva, že i keď na tamojšej politickej scéne viacero strán na oboch stranách spektra vystupuje euroskepticky, väčšina Francúzov si uvedomuje silnú závislosť Francúzska od EÚ.

Marine Le Penová má podľa posledného prieskumu Harris Interactive pre magazín Challenges dvadsaťpercentnú podporu francúzskych voličov. Prezidentské voľby sa uskutočnia koncom apríla budúceho roka.

Uskutočnili sa aj dve protidemonštrácie – na námestí Stepansplatz a na námestí Schwarzenbergplatz pri zhromaždení strany Ľudia-Sloboda-Základné práva, známej kritickým postojom voči očkovaniu. Na každej z nich sa zúčastnilo zhruba 600 ľudí.