Úvod Politika Le Penová v prieskume pred eurovoľbami predbehla Macrona

Le Penová v prieskume pred eurovoľbami predbehla Macrona

Koláž: archív

Francúzske Národné združenie (RN, predtým Národný front) Marine Le Penovej po prvý raz v prieskume pred budúcoročnými májovými voľbami do Európskeho parlamentu predbehlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (LREM). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu IFOP.

Macronovo hnutie v sondáži pred približujúcimi sa voľbami do europarlamentu získalo podporu 19 percent opýtaných Francúzov, zatiaľ čo Le Penovej by dalo hlas 21 percent respondentov. Na porovnanie, v poslednom prieskume IFOP z konca augusta viedla LREM s 20 percentami nad RN, ktorá strácala na Macronovu stranu tri percentuálne body.

„Krajne pravicové“ strany, ku ktorým Reuters okrem Národného združenia zaradil aj gaullistickú stranu Vstaň, Francúzsko (DLR) Nicolasa Dupont-Aignana (sedem percent) a strany Floriana Philippota a Francoise Asselineaua (obe po jednom percente), volajúce po odchode z EÚ, by dokopy získali 30 percent hlasov. Na konci augusta to bolo 25 percent.

Na prieskume, ktorý IFOP uskutočnil 30. a 31. októbra, sa zúčastnilo tisíc Francúzov. Inštitút respondentom položil otázku, koho by do Európskeho parlamentu volili, ak by sa hlasovalo už teraz.