Úvod ZO ZAHRANIČIA Legendárny český cestovateľ Miroslav Zikmund zomrel vo veku 102 rokov

Legendárny český cestovateľ Miroslav Zikmund zomrel vo veku 102 rokov

Miroslav Zikmund. (Foto: archív)

Vo veku 102 rokov zomrel 1. decembra legendárny český cestovateľ a spisovateľ Miroslav Zikmund. Narodil 14. februára 1919 v Plzni. Za jeho prvé dlhšie cestovateľské dobrodružstvo možno považovať cestu na Podkarpatskú Rus, ktorú podnikol ako 16-ročný.

Po maturite v roku 1938 začal študovať na Vysokej obchodnej škole, z dôvodu nacistickej okupácie a vojny však štúdium zakončil až v roku 1946. Pri zápise na vysokú školu sa zoznámil s Jiřím Hanzelkom, ktorému sa zmienil o svojom pláne cestovať po svete.

Na svoju prvú cestu – do Afriky – sa dvojica vydala v roku 1947 osobným automobilom Tatra 87, ktorý je vystavený v Národnom technickom múzeu v Prahe. Zikmund a Hanzelka dorazili do marockej Casablancy, cez Egypt a Sudán prešli do Etiópie. Autom ako prví na svete prekonali Núbijskú púšť.

Neskôr sa presunuli do Južnej Ameriky, kde sa z Argentíny dopravili do Mexika. Československý rozhlas z ich ciest odvysielal viac ako 700 reportáží. Medzitým sa Zikmund v roku 1953 oženil s opernou speváčkou Evou Maškovou, ich manželstvo sa skončilo rozvodom. Ich syn Miroslava sa narodil v roku 1955.

Sláva cestovateľov v Československu postupne rástla, o ich 44 precestovaných krajinách vzniklo niekoľko kníh. Nasledovali cesty do Ázie a Oceánie, potom sa dvojica pripravovala navštíviť Austráliu, prišlo však obdobie normalizácie. Ich výpravy a verejný život ukončil rok 1968 a kritický posudok týkajúci sa Sovietskeho zväzu, ktorý spoločne pripravili.

Znovu vyjsť za hranice a vydávať knihy mohli až o 21 rokov neskôr – po páde komunistického režimu. Hanzelka však čoskoro ochorel a Zikmund sám navštívil Japonsko, Austráliu, Nový Zéland, ale aj Sibír alebo Srí Lanku. Cestovatelia za svoje dielo získali Cenu E. E. Kischa, ako aj českú Medailu Za zásluhy.

Rok po smrti Hanzelku v roku 2003 udelila Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne Zikmundovi čestný doktorát. V roku 2014 prezident ČR Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Radom Tomáša Garrigua Masaryka.


Zikmund a Hanzelka prešli v Tatre 87 44 krajín Európy, Afriky a Južnej Ameriky. Dnes je vystavená v Národnom technickom múzeu v Prahe. (Foto: archív)