Úvod ZO ZAHRANIČIA Legendárny český herec so slovenskými koreňmi Josef Abrhám sa dožíva 80 rokov

Legendárny český herec so slovenskými koreňmi Josef Abrhám sa dožíva 80 rokov

Josef Abrhám. (Foto: archív)

Legenda českého filmu Josef Abrhám vytvoril množstvo vážnych a komických rolí, ktorými si získal priazeň publika a filmovej kritiky. Diváci si ho spájajú s postavou čašníka v komédii Vrchní prchni! nakrútenej podľa scenára Zdeňka Svěráka a v réžii Ladislava Smoljaka.

Príbeh nabitý humornými situáciami a emóciami zabáva divákov dodnes. Predstaviteľ sebavedomého a razantného lekára Arnošta Blažeja z kultového Dietlovho seriálu Nemocnica na okraji mesta, oslavuje 80 rokov.

Josef Abrhám má v sebe veľkú pokoru k svojej profesii, ktorú si, podľa jeho slov, údajne vybral „len z pudu sebazáchovy a čistého zúfalstva, že z neho nič nebude.“ Na konte má desiatky komediálnych i vážnych úloh.

Charizmatického herca obsadili filmoví tvorcovia i do snímok ako Transport z ráje (1962) v réžii Zbyňka Brynycha, Křik (1963) v réžii Jaromila Jireša, Marečku, podejte mi pero!(1976) od Oldřicha Lipského. Vynikajúci herecký výkon podal, podľa kritiky, i v Menzlovom filme Konec starých časů (1989).

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 v moravskom Zlíne. Je pravnukom slovenského evanjelického farára a spisovateľa Jozefa Hollého. Po maturite sa nemohol pre zlý kádrový posudok dostať na vysokú školu. Najskôr preto pracoval v znárodnenej rodinnej tehelni, neskôr sa prihlásil na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) do Bratislavy, kam ho ako robotníka prijali.

Vo filme Vrchní prchni! (Foto: archív)

Prvé herecké skúsenosti získal pri štúdiu na VŠMU u legendárneho Andreja Bagara. Po dvoch rokoch prestúpil na pražskú Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe (DAMU). Začínal v Divadle na Vinohradoch, neskôr sa stal členom novovzniknutého Činoherného klubu a hral tiež na scéne pražského Národného divadla. V pražskom Činohernom klube exceloval v hrách Višňový sad, Strýček Váňa, Hráči, Revízor a iných.

Pred kamerou Abrhám debutoval v treťom ročníku na DAMU vo filme Strop (1961) v réžii Věry Chytilovej. Súčasne stvárnil malú úlohu v detektívke Vladimíra Čecha Kde alibi nestačí (1961). Potom prišla veľká herecká príležitosť s rozsiahlou rolou milovníka vo filmoch Zbyňka Brynycha Neschovávejte se, když prší (1962) a drobná postava Datla vo vojnovej dráme Transport z ráje (1962).

V 60. a 70. rokoch 20. storočia stvárnil Josef Abrhám mnoho pútavých úloh napríklad v snímkach Každý den odvahu (1964) od režiséra Evalda Schorma, Pension pro svobodné pány (1967) v réžii Jiřího Krejčíka. Objavil sa v snímke režiséra Jiřího Sequensa st. Partie krásného dragouna (1970) alebo v Herzovej Holke na zabití (1975).

K jeho nezabudnuteľným rolám nepochybne patrí postava kníhkupca Dalibora Vránu v spomínanej legendárnej komédii Vrchní, prchni! (1980). Veľký herecký talent predviedol Abrhám tiež v úlohe spisovateľa a dramatika Karla Čapka v životopisnej dráme Člověk proti zkáze (1989) v réžii Štěpána Skalského alebo ako slávny Jaroslav Hašek vo filme Velká cesta (1963) od režiséra Jurija Ozerova.

V najúspešnejšom československom televíznom seriáli Nemocnica na okraji mesta si Josef Abrhám zahral postavu doktora Blažeja. (Foto: archív)

Českého leva získal v roku 1993 za najlepší mužský herecký výkon roka vo filme Jana Hřebejka Šakalí léta (1993), kde predviedol opäť jednu zo svojich skvelých komických kreácií. Vynikol vo filmoch Všichni moji blízcí (1999) v réžii Mateja Mináča, Návrat ztraceného ráje (1999) v réžii Vojtěcha Jasného, či v Hřebejkovej Kráske v nesnázích (2006).

Najznámejšou televíznou úlohou vyhľadávaného herca sa stala rola záletného lekára a neskôr primára ortopedického oddelenia Arnošta Blažeja v seriáli Nemocnica na okraji mesta (1977). Seriál sa dočkal aj pokračovaní s názvom Nemocnica na okraji města po dvadsiatich rokoch (2003) a Nemocnica na okraji masta – nové osudy (2008).

Josef Abrhám stvárnil MUDr. Blažeja v oboch pokračovaniach, i keď podľa jeho slov bolo riskantné, aby sa herec predviedol v jednej postave niekoľkokrát. „Tej role sa už nezbavím. Do smrti budem pre divákov Blažej,“ s úsmevom dodal Abrhám.

S manželkou, herečkou Libušou Šafránkovou má syna Josefa, ktorý je dokumentárnym režisérom a v jeho réžii si Abrhám starší zahral sám seba v snímke Hoteliér z roku 2013. Okrem mnohých iných ocenení je Josef Abrhám držiteľom Ceny ministra kultúry (1991).

„Dotiahnuť rolu v divadle aj vo filme až k tým posledným milimetrom je nakoniec vždy najdôležitejšie a zároveň najťažšie,“ poznamenal v minulosti herec a zberateľ klasických vinylových platní, ktorý s obľubou hrá na kavíri a ktorého koníčkom je aj reštaurovanie nábytku.

S manželkou Libušou Šafránkovou. (Foto: archív)