Úvod ZO ZAHRANIČIA Legendárny futbalista Pelé prehral svoj boj o život vo veku 82 rokov

Legendárny futbalista Pelé prehral svoj boj o život vo veku 82 rokov

Pelé (1940 - 2022). Foto: archív

Legendárny brazílsky futbalista Pelé, ktorý sa preslávil na pozícii útočníka, zomrel vo veku 82 rokov. Občianskym menom Edson Arantes do Nascimento, majster sveta z rokov 1958, 1962 a 1970, podľahol ťažkej chorobe. Od roku 2021 podstupoval liečbu rakoviny hrubého čreva. Informovali o tom svetové spravodajské agentúry.

V uplynulých dňoch sa Pelého stav zhoršil, lekári v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paule nedávno informovali, že Brazílčan je pod zvýšenou starostlivosťou, ktorá súvisí s dysfunkciou obličiek a srdca. Pelého hospitalizovali už pred mesiacom po tom, ako mu diagnostikovali aj infekciu dýchacích ciest.

„Za všetko, čím sme, ďakujeme tebe. Nekonečne ťa ľúbime. Odpočívaj v pokoji,“ napísala Pelého dcéra Kely Nascimentová na sociálnej sieti. Pelé, ktorý je považovaný za najlepšieho futbalistu v histórii, sa už dlhšie trápil so zdravotnými problémami.

Pred rokom ho začali liečiť na rakovinu, v septembri 2021 podstúpil operáciu a následne začal s chemoterapiou. Predtým mal problémy aj s chrbticou, kolenami a absolvoval niekoľko operácií pre problémy v oblasti bedier. Komplikácie mu spôsobili aj žlčové kamene.

Pelé sa na rodil 23. októbra 1940 v brazílskom Três Corações. V drese Brazílie získal titul majstra sveta v rokoch 1958, 1962 a 1970. V 92 zápasoch za národný tím strelil 77 gólov a je najlepší strelec v dejinách svojej vlasti spoločne s Neymarom, ktorý vyrovnal jeho rekord na MS 2022 v Katare.