Úvod ZO ZAHRANIČIA Legendárny Jean-Paul Belmondo odišiel do hereckého neba

Legendárny Jean-Paul Belmondo odišiel do hereckého neba

Jean-Paul Belmondo (1933 - 2021). Foto: archív

Vo veku 88 rokov zomrel francúzsky herec Jean-Paul Belmondo. „Už nejaký čas bol veľmi unavený. Zomrel tíško,“ uviedol podľa spravodajského web France Info Belmondov právnik Michel Godest.

Herec, prezývaný aj Bébel, bol považovaný za jedného z posledných žijúcich velikánov francúzskej kinematografie, jej novej vlny v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Počas šiestich desaťročí svojej kariéry sa objavil vo vica ako 90 filmoch a zanechal po sebe nezabudnuteľné úlohy, nielen herecké, ale i kaskadérske, keďže bol známy aj tým, že pri nebezpečných scénach nevyužíval dablérov.

Na výslnie sa dostal postavou mladého šviháka v snímke Na konci s dychom, ktorú režíroval Jean-Luc Godard. Postupne sa začal presadzovať v komerčnejších projektoch, najmä v akčných filmoch alebo komédiách, ako Muž z Ria (1965). Až do polovice 80. rokov hrával Belmondo najmä akčných, často cynických hrdinov.

Počas svojej filmovej kariéry spolupracoval s režisérmi ako Claude Chabrol, Vittorio De Sica, Philippe de Broca, Claude Zidi či Francois Truffaut a ďalší. V neskoršom veku sa sústreďoval najmä na divadlo. Po mozgovej mŕtvici v roku 2001 sa stiahol z verejného života, naďalej však dostával množstvo ponúk na filmovanie.

Jean-Paul Belmondo sa narodil 9. apríla 1933 v Neuilly-sur-Seine, mestečku, ktoré je súčasťou parížskeho predmestia. Jeho otec Paul Belmondo bol sochárom, matka Madeline maliarkou. Rodičia viedli všetky tri deti k tomu, aby mali vzťah k umeniu a podporili aj Jeana-Paula v rozhodnutí stať sa hercom.

Na parížske konzervatórium ho prijali až na tretí pokus. Už ako študent získaval prvé skúsenosti na javisku, no zatiaľ bez väčšieho ohlasu. Hoci ho divadlo lákalo viac než film, napokon vo svojej kariére zažiaril predovšetkým na filmovom plátne.

V apríli 2007 ho vyznamenali najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním – Radom čestnej légie. V roku 2011 sa Belmondo zúčastnil na galavečere, ktorý na jeho počesť pripravili organizátori Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. V roku 2016 na filmovom festivale v Benátkach mu udelili Zlatého leva za celoživotný prínos do svetovej kinematografie.

V roku 2017 vydal autobiografickú knihu Mojich tisíc životov. Cenu bratov Lumiérovcov za celoživotné dielo prevzal vo februári 2018. Herec bol dvakrát ženatý a stal sa otcom štyroch detí. Jeden zo synov, herec Paul Belmondo o svojom otcovi nakrútil v roku 2015 dokument s názvom Belmondo o Belmondovi.