Úvod Z DOMOVA Lekárska komora: Povolávanie lekárov do odberových tímov nemá oporu v legislatíve

Lekárska komora: Povolávanie lekárov do odberových tímov nemá oporu v legislatíve

Foto: archív

Rada Slovenskej lekárskej komory (SLK) považuje vyjadrenia ministra obrany SR Jaroslava Naďa za hrubé zasahovanie vládnej moci do vnútorných záležitostí komory ako stavovskej organizácie slovenských lekárov. Zároveň rázne odmieta nedávne útoky Igora Matoviča a ministra obrany na prezidenta komory Mariana Kollára a jej členov.

Komora odmieta aj povolávanie lekárov do odberových tímov, ktoré nemá oporu v slovenskej legislatíve. „Takéto zasahovanie považujeme za priame ohrozenie existencie demokratických inštitúcií a demokracie na Slovensku,“ konštatovala mediálna manažérka SLK Nancy Závodská.

Rada lekárskej komory znovu požaduje kompetentnú odbornú diskusiu týkajúcu sa zvládnutia pandémie COVID-19 na Slovensku. Vyhlasuje, že ako jeden z najväčších zástupcov slovenských lekárov nikdy nebola a nie je proti intenzívnemu i plošnému testovaniu obyvateľov Slovenskej republiky.

„Toto sa však nemôže diať spôsobom, ktorý uplatňuje terajšia vládna moc voči zdravotníkom, ale aj voči samospráve a obyvateľstvu Slovenskej republiky, s neustále sa meniacimi a často proti sebe idúcimi pokynmi a nariadeniami, s neurčitým legislatívnym ukotvením,“ doplnila mediálna manažérka komory.

Rada SLK žiada politikov, a osobitne predsedu vlády a ministra obrany, aby boli zdržanliví vo svojich výrokoch, vystupovali vecne, ústretovo a odborne. Len potom podľa komory získajú dôveru odbornej verejnosti vrátane zdravotníkov, bez ohľadu na to, ako testovanie na Slovensku dopadne.