Úvod Z DOMOVA Lengvarský nazval odmietanie očkovania protištátnou činnosťou

Lengvarský nazval odmietanie očkovania protištátnou činnosťou

Foto: archív

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na pôde Národnej rady SR povedal, že „vzhľadom na situáciu a rozšírenie nepravdivých informácií“ sa na Slovensku musí uvažovať o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

„Verejne sme vyhlásili, že vláda zatiaľ neuvažuje o povinnom očkovaní, ale vzhľadom na situáciu, ktorá je, a na rôzne nepravdivé informácie, ktoré sa tu šíria vinou ľudí, ktorí tomu nerozumejú alebo nechcú rozumieť, musím už o tom uvažovať,“ doplnil minister pred parlamentným plénom.

„Pred rokom sme si nemysleli, že bude zaočkovaných 47 percent ľudí, ale 67 percent, pred rokom sme si nemysleli, že budeme mať v nemocniciach takmer 4000 ľudí, ale možno o polovicu menej. Vzhľadom na takúto ´protištátnu činnosť´ tak, bohužiaľ, musíme uvažovať nad touto možnosťou,“ pokračoval Lengvarský.

Minister tiež hovoril o úprave legislatívy, ktorá umožní odškodniť nežiaduce účinky po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. „Podľa platného znenia zákona o liekoch, konkrétne paragraf 143, odsek 7 a 8, ak bude schválený, štát v zastúpení ministerstva zdravotníctva preberá zodpovednosť za škodu spôsobenú použitím neregistrovanej očkovacej látky.

Pod tento režim budú spadať všetky očkovacie látky, ktoré sa v súčasnosti proti covidu používajú,“ uviedol. Spôsob odškodňovania bude podľa ministra prebiehať tak, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti bude informovať o nežiaducom účinku Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou následne prešetrí daný prípad, vysloví súhlas alebo nesúhlas, či nežiaduci účinok mal priamu súvislosť s podaním očkovacej látky.

“Ak to bude pravda, podľa zákona o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia bude dotyčnému občanovi vyplatená patričná finančná kompenzácia,“ upresnil Lengvarský s tým, že sa budú zohľadňovať všetky prípady od 26. decembra 2020, keď sa u nás začalo s očkovaním proti covidu.