Úvod Z DOMOVA Lengvarský: Sputnikom V by sa na Slovensku mohlo očkovať od júna

Lengvarský: Sputnikom V by sa na Slovensku mohlo očkovať od júna

Foto: archív

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predpokladá, že ruskú očkovaciu látku Sputnik V budú môcť od júna zaradiť do vakcinačného programu. Ako uviedol, SR má ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko – súhlas na jej používanie.

“Zaplatením patričnej sumy sa dodané vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich zaradíme do vakcinačného programu,“ povedal minister. Podľa neho sa práve rieši logistický plán očkovania Sputnikom V vrátane vakcinačných stredísk, ktorý by mal byť uzavretý do jedného až dvoch týždňov.

Súhlas na používanie očkovacej látky podpíše po dohode s vedením štátu. Výsledky testov z Maďarska sú postačujúce, tvrdí Lengvarský. Ako dodal, Štátny ústav pre kontrolu liečiv v súčasnosti nemá k používaniu vakcíny výhrady.

Slovenská republika pôvodne nemala všetky potrebné dokumenty, získala ich však z iných zdrojov. Predbežne bude mať štát k dispozícii 200.000 kusov Sputnika V. Zodpovednosť za jeho používanie, tak ako v prípade vakcíny Pfizer/BioNTech a AstraZeneca, by mal prebrať štát.