Úvod Ekonomika Letecké spoločnosti maskujú drahšie lietanie dodatočnými poplatkami

Letecké spoločnosti maskujú drahšie lietanie dodatočnými poplatkami

Foto: archív

Leteckým spoločnostiam rastú náklady, ale boja sa zvyšovať ceny leteniek. Čoraz úspešnejšie sa im však darí presviedčať nás, aby sme si priplácali za dodatočné služby, čím maskujú drahšie lietanie. Cena letenky je pre cestujúcich totiž stále veľmi dôležitá.

Alarmujúci je rast cien ropy, a teda aj pohonných hmôt, ktoré pre aerolínie predstavujú jeden z najväčších výdavkov. Okrem toho čoraz viac klientov vie, že majú právo na odškodnenie za meškajúci let, čo aj využívajú. Napríklad letecká spoločnosť Wizz Air v tohtoročnom prvom kvartáli už vyplatila deväť miliónov eur na odškodnom za zrušené alebo výrazne oneskorené lety (bolo ich 145 a 306). Je to trikrát viac ako za rovnaké obdobie vlani.

Ďalším veľkým výdavkom sú náklady na prácu. Zamestnancov je nedostatok, chýbajú najmä piloti, takže ich treba dobre zaplatiť. Aerolínie znižujú náklady, kde len môžu. Poľská letecká spoločnosť LOT už niekoľko rokov zamestnáva nových ľudí nie na zamestnaneckú zmluvu, ale na živnosť.

Znižovanie nákladov na prácu paradoxne generuje ďalšie výdavky. Napríklad zamestnanci Ryanairu za lepšie pracovné podmienky štrajkovali. A rušenie letov lacné nie je. Toto všetko lietanie predražuje a teoreticky môže zapríčiniť ďalšie zvyšovanie cien letov. Najmä ak zamestnanci neustúpia a budú za zlepšenie pracovných podmienok bojovať ďalej.

Aerolíniám záleží na tom, aby sa ceny ich leteniek objavovali na internetových vyhľadávačoch ako najlacnejšie. Čoraz spoľahlivejšími zdrojmi príjmov sú preto tie mimoletové. V priemere si na palube Wizz Airu k základnej cene letenky cestujúci priplatí zhruba 30 eur najmä za batožinu.

Foto: archív

Letecké spoločnosti sa čoraz viac zameriavajú na také ponuky, ktoré klientov prinútia míňať viac. Úprimne povedané, sú vynaliezavé v znižovaní komfortu pasažierov do takej miery, ženakoniec podľahnú a priplatia si, aby cestovali pohodlnejšie.

S platením za nápoje a jedlo na palube lietadiel sme už zmierení, aj keď ich nezatanie do ceny letu na dlhších trasách ešte donedávna bežné nebolo. Aerolínie tiež často v lietadle náhodne „rozhádžu“ cestujúcich, aby ich prinútili zaplatiť si za sedenie vedľa seba.

Ale to nie je všetko. Írska letecká spoločnosť Aer Lingus si na cestách do Spojených štátov účtuje poplatky aj za prikrývku alebo slúchadlá na počúvanie premietaných filmov. U niektorých dopravcov v USA zaplatíte dokonca za využitie úložného priestoru nad hlavou. Inak si musíte uložiť batožinu pod sedadlo.