Úvod Z DOMOVA Letisko Sliač po 84 rokoch končí s civilnou prevádzkou, sľubu o obnovení...

Letisko Sliač po 84 rokoch končí s civilnou prevádzkou, sľubu o obnovení letov odborníci neveria

Letisko Sliač. (Foto: archív)

Minister obrany SR Jaroslav Naď verejne prisľúbil, že letisko Sliač, situované medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, bude po komplexnej oprave naďalej odbavovať aj civilné lety. Letisko bolo doteraz využívané predovšetkým na vojenské účely.

„Opakovane potvrdzujem, že civilné lety na Sliači zostanú aj po komplexnej oprave letiska,” tvrdí. Leteckú základňu Sliač zrekonštruujú a zmodernizujú v súvislosti s nákupom stíhacích lietadiel F-16. Preprava na letisku Sliač má byť preto ukončená k 31. decembru tohto roka, s obnovením sa ráta v roku 2023.

Viacerí dopravní i vojenskí odborníci však pochybujú, že po tom, ako sa Sliač pod taktovkou USA prakticky zmení na vojenskú základňu, bude reálne, aby na letisku súbežne fungovala aj civilná letecká doprava. Má to súvisieť s prísnymi podmienkami prevádzky a údržby amerických lietadiel.

Faktom zostáva, že Letisko Sliač po 84 rokoch končí s civilnou prevádzkou, z čoho vyplýva aj zrušenie 26 pracovných pozícií. Hromadné prepúšťanie spoločnosť ohlásila Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Zvolene. Informoval o tom výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Roland Schaller.