Úvod Politika Lexov advokát Para: Kosíkove obvinenia nemajú nijakú procesnú váhu

Lexov advokát Para: Kosíkove obvinenia nemajú nijakú procesnú váhu

Ivan Lexa počas jedného zo súdnych procesov v roku 2004. (Foto: archív)

Ku kauze únosu Michala Kováča ml. sa najnovšie vyjadril jeden z údajných členov komanda, ktoré malo prezidentovho syna zavliecť do cudziny. Ľuboš Kosík v rozhovore pre denník SME hovorí, že za celou akciou stál jeho vtedajší nadriadený, riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa. „Všetko bolo riadené Ivanom Lexom. Vedel o každom kroku príslušníkov SIS počas zavlečenia,“ tvrdí Kosík.

Akciu podľa jeho slov zo služobného auta v blízkosti kontroloval vtedajší námestník tajnej služby Jaroslav Svěchota. Lexa podľa Kosíka dával rozkazy zo svojej kancelárie v Bratislave. Vyhlásil, že má záujem v kauze vypovedať pred súdom. Kosík sa v liste rozpísal aj o ďalšej neobjasnenej trestnej činnosti SIS. Popisuje údajnú prípravu vraždy korunného svedka zavlečenia Oskara Fegyveresa a rovnako hovorí aj o vražde Róberta Remiáša.

„Som presvedčený, že Ľuboš Kosík sa svojimi nepravdivými vyhláseniami, ktoré nemajú nijakú procesnú váhu, snaží ovplyvniť verejnú mienku a organy činné v trestnom konaní v prebiehajúcich procesoch, čo je v hrubom rozpore so zákonom.

Uchýlil sa k tomu len z dôvodu jeho úteku do exilu v africkom Mali po tom, čo bol právoplatne odsúdený za podvody na mnohoročný trest, kde mu okrem iného na území Slovenska hrozí zvýšenie jeho trestu v sadzbe 20 – 25 rokov až doživotie za obzvlášť závažný zločin vydierania,“ reagoval na medializované informácie ohľadne Kosíka advokát Ivana Lexu Marek Para.

Advokát Ivana Lexu Marek Para. (Foto: Michaela Kolimárová)

„Tendenčnosť a účelovosť jeho prístupu sa naplno prejavila, keď podľa nedávno zverejnených správ Ľuboš Kosík v snahe zabezpečiť si vlastný prospech, bez ohľadu na záujem štátu a poškodených poznať objektívnu skutočnosť, nepravdivo informoval o okolnostiach v trestnej kauze vraždy JUDr. Ernesta Valka, kde za motív skutku označil kauzu tzv. rašeliny Quido,“ dodal Para.

„Takisto je dôvodné pochybovať o úprimnosti snahy objasňovať trestnú činnosť u osoby, ktorá tak ako pán Kosík ani vo vlastnej trestnej veci neuzná vinu, neprejaví ľútosť a pred oprávneným výkonom trestu po odsúdení utečie do zahraničia,” vyjadril svoj postoj Para.

Denník Pravda  píše, že súdne pojednávanie v prípade zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny sa tak skoro nezačne. Termín otvorenia procesu nepoznajú ani na Okresnom súde Bratislava III, ktorý má v tejto veci konať. S rozsiahlym spisom sa musia oboznámiť zástupcovia súdu ako aj advokát Marek Para, ktorý zastupuje obžalovaného bývalého šéfa tajnej služby Ivana Lexu.

Spisový materiál má totiž približne 20-tisíc strán. V prípade je okrem Lexu obžalovaných ďalších dvanásť ľudí. Medzi nimi sú aj bývalí príslušníci SIS, ktorí sa mali podľa spisu podieľať na únose.