Úvod ZO ZAHRANIČIA Leyenová podporuje medzinárodný zatykač ICC na Putina

Leyenová podporuje medzinárodný zatykač ICC na Putina

Ursula von der Leyenová. (Foto: archív)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že pomôže zorganizovať konferenciu zameranú na zabezpečenie návratu detí presídlených z Ukrajiny do Ruska počas konfliktu na Ukrajine.

„To, čo sa tam deje s deportáciami detí, je strašná pripomienka najtemnejších časov našej histórie. Je to vojnový zločin,“ vyhlásila Leyenová po samite lídrov Európskej únie v Bruseli.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s presídľovaním detí. Podľa údajov, ktoré uvádza Kyjev, bolo do Ruska od februára 2022 deportovaných z bojových území v Donbase viac ako 16.000 detí prevažne ruskej národnosti.

Leyenová dodala, že bude spolupracovať s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim v záujme mobilizovania medzinárodnej podpory návratu týchto detí. „Dnes vieme o 16.200 deťoch, ktoré boli deportované, a len 300 z nich sa doposiaľ vrátilo; a tieto a trestné činy plne odôvodňujú zatýkacie rozkazy vydané ICC,“ pokračovala šéfka eurokomisie.

Ako ďalej uviedla, jej zámerom je tiež asistovať orgánom OSN a relevantným medzinárodným organizáciám v získavaní lepších a kompletnejších informácií o deťoch, ktoré boli deportované do Ruska. Leyenová tiež poďakovala generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi za ponúknutie podpory agentúram OSN v tomto úsilí.