Úvod Veda & Tech LG predstavilo prvý rolovateľný televízor na svete

LG predstavilo prvý rolovateľný televízor na svete

Vizualizácia: archív

Skladacie smartfóny budú tento rok veľkou témou a viacero výrobcov naplno pracuje na vlastnom kúsku. Čo by ste však povedali na skladací televízor? Spoločnosť LG totiž na výstave spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas predstavila nesmierne inovatívny televízor Signature Series OLED TV R s ohybným displejom. Je zaujímavý svojím rolovateľným mechanizmom, vďaka ktorému sa ohybný displej dokáže ukryť do základňového panela.

Signature OLED TV R má tri režimy. V rozloženom stave predstavuje klasický televízor, ktorý má uhlopriečku 65 palcov. V druhom režime sa však dokáže plne zrolovať do hliníkového šasi. Tretím spôsobom využitia je mierne vysunutá poloha, kde sa na kúsku displeja premietajú informácie o počasí, aktuálny čas, prípadne cez ne môžete ovládať hudbu alebo inteligentnú domácnosť.

Rolovateľný televízor LG:

K špecifikáciám patrí rozlíšenie displeja 4K s obnonovacou frekvenciou 120 fps a televízor poháňa porcesor Alpha 2. Nechýba najnovší operačný systém WebOS s podporou pre hlasového asistenta Alexa od Amazonu a LG tiež pridáva podporu pre štandard Apple AirPlay 2.

Zvuk vychádza z panelu, do ktorého sa ukrýva zrolovaná obrazovka. Je tu totiž vstavaný 100-wattový Dolby Atmos reproduktor. Ak sa pýtate na životnosť rolovateľného panelu, LG má pripravenú odpoveď. Podľa jej slov by mal panel zatiaľ vydržať 50-tisíc zložení.

Keď teda máte pocit, že v dobe nečinnosti televízora vám v obývačke doslova zavadzia veľká čierna obrazovka, práve rolovateľný televízor od LG môže byť odpoveď. Stretnúť by sme sa s ním mali v druhej polovici tohto roka, no cenovku zatiaľ juhokórejská firma nezverejnila. Uvidíme, na koľko si cení svoju novinku. Isté však je, že o tomto riešení budeme ešte veľa počuť.