Úvod Komentáre Liberálne médiá verzus politici: kritika prichádza iba z jednej strany

Liberálne médiá verzus politici: kritika prichádza iba z jednej strany

Foto: archív

Nachádzame sa aktuálne v čase vrcholiacej predvolebnej kampane a teda aj predvolebných diskusií. Série diskusných relácií vysielajú TA3, Markíze aj TV JOJ. Z nášho mediálneho prostredia sme si už zvykli, že takéto relácie môžu priniesť nielen vzájomné spory medzi politikmi, ale aj medzi politikom a moderátorom.

Okrem objektívne zmerateľných nedostatkov politika to môže súvisieť aj s vnútorným nastavením moderátora. Veď prakticky všetky hlavné televízne stanice na Slovensku by sme mohli označiť ako hodnotovo liberálne. Keď sme si pozreli prvé z diskusií na TV Markíza a TV JOJ, zreteľne sme tam videli tento konflikt.

Bol logický už aj vzhľadom na to, že väčšina pozvaných hostí zastupovala konzervatívno-národné postoje a už z reakcií moderátorov bolo zjavné, že im osobne takýto štýl myslenia nesedí a že majú týchto svojich hostí tak trochu za „čudákov“. Ono tu naozaj nie je problémom, ak moderátor položí nepríjemnú otázku. Problém skôr spočíva v tom, že takéto otázky sú kladené len zo strany jednej paradigmy, len z jedného, aktuálne módneho myšlienkového smeru.

Ako by asi vyzerala relácia, kde by trebárs premiéra Petra Pellegriniho niektorý moderátor kritizoval zľava? Čiže nie prostredníctvom tradičných mantier o korupcii a možnej spolupráci s ĽSNS, s ktorými bežne prichádzajú opoziční politici či médiá, ale trebárs s výčitkami, či sa nedalo spraviť oveľa viac v sociálnej oblasti? Alebo keby Andreja Danka moderátor konfrontoval vo veci národno-konzervatívnej agendy – nielen s výčitkami smerom k rusofílii?

Áno, takto môžu byť politici a verejne činné osoby konfrontované napríklad v tzv. alternatívnych médiách. Tie však stále ťahajú za kratší koniec. Svojimi finančnými možnosťami, z ktorými v mnohých prípadoch súvisí aj miera profesionality, sa od médií hlavného prúdu nachádzajú ešte pomerne ďaleko. A tak na ne môžu naďalej poukazovať ako na „konšpiračné“ a „dezinformačné“. Ak by boli tieto médiá plne profesionálne, podobné nálepkovanie by stratilo na účinnosti.

Dobrým počinom, aspoň trochu zmierňujúcim túto situáciu, sa zdá byť vznik nového diskusného formátu RTVS Do kríža, ktorý sa hlási k hodnotovým východiskám konzervativizmu. Pravdaže, je jasné, že aj jeho tvorcovia sú naklonení len jednému konkrétnemu výkladu konzervativizmu, a to takému, ktorý sa snaží byť do istej miery „zadobre“ s liberalizmom.

Inak by to asi ani v súčasnej konštelácii v RTVS nebolo možné. Ale rozhodne je to však posun vpred a dá sa to vnímať aj ako spôsob vyváženia Havranovej liberálnej diskusie na verejnoprávnom médiu. Politici budú teda ešte dva týždne bojovať nielen navzájom proti sebe, ale aj s liberálmi v médiách. Tí liberálne orientovaní spomedzi nich tak budú mať opäť do istej miery o úlohu menej. Čo však našu demokraciu istotne aj kriví.

Foto: archív