Úvod Politika Lidlu prekážali kríže, propagoval však mešitu a polmesiac

Lidlu prekážali kríže, propagoval však mešitu a polmesiac

Foto: archív

Po mohutnej medzinárodnej kritike sa nemecký obchodný reťazec Lidl rozhodol vrátiť do svojich letákov kríže na gréckych kostoloch z ostrova Santorini. Týka sa to aj slovenkých verzií letákov. Kríže reťazec vyretušoval s oficiálnym odôvodnením, že sa snaží zachovať náboženskú neutralitu.

Lidl tak podporil idelógiu multikulturalizmu, v rámci ktorej už v Európe i USA bolo prijatých viacero kontroverzných rozhodnutí o odstránení krížov zo škôl či zákaz vianočnej výzdoby na verejných priestranstvách s odôvodnením, že kresťanské symboly môžu urážať iné náboženské skupiny a etniká. Podľa názoru veľkej časti verejnosti však presadzovanie multikulturalizmu v skutočnosti nevnáša do spoločnosti toleranciu a náboženskú neutralitu, ale diskriminuje kresťanstvo, pričom ostatné náboženstvá, predovšetkým islam, propaguje.

Prax multikulturalizmu sa prejavila aj v propagačných letákoch Lidla: na jednej strane odstránil kríže z fotografií gréckych kostolov, na druhej v slovenskej a českej verzii letákov v rámci akcie “1001 pochúťok z čarovného Orientu” umiestnil do grafického záhlavia symboly islamského náboženstva – kopulu mešity s polmesiacom na jej vrchole.

Reprodukcia: archív
Reprodukcia: internet

Podobu letákov vráti Lidl do pôvodného stavu „tak rýchlo, ako bude možné“, napísal nemecký denník Die Welt. „Ospravedlňujeme sa, ak sme zákazníkov znepokojili podobou letákov našej vlastnej značky Eridanous,“ uviedol reťazec vo vyhlásení. „Nikdy nebolo a nikdy nebude naším úmyslom reprezentovať akúkoľvek ideologickú pozíciu s našimi produktmi alebo ich dizajnom,“ tvrdí po kritike vedenie Lidlu.

Ako prvý na chýbajúce kríže na kostoloch na gréckom ostrove Santorini v letákoch Lidli upozornila belgická televízia RTL. Opatrenia Lidlu kritizovalo mnoho európskych politikov, protestovali aj samotní Gréci. Vlna ostrej kritiky sa zdvihla aj na sociálnych sieťach.

Foto: archív
Reprodukcia: internet