Úvod ZO ZAHRANIČIA Lídri G20 sa na samite rozlúčili s Merkelovou

Lídri G20 sa na samite rozlúčili s Merkelovou

Angela Merkelová. (Foto: archív)

Lídri 20 najsilnejších ekonomík sveta sa rozlúčili potleskom s dosluhujúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pre ktorú bol samit skupiny G20 v Ríme posledným takýmto stretnutím v jej politickej kariére.

Taliansky premiér Mario Draghi, ktorý bol hostiteľom samitu, odovzdal Merkelovej kyticu rôznofarebných ruží. Lídri ďalších krajín zo skupiny G20 pri odovzdávaní kvetov povstali zo svojich stoličiek a tlieskali.

„Chcel by som vyjadriť osobitné poďakovanie Angele Merkelovej, pre ktorú je to posledný samit G20 na poste nemeckej kancelárky, ktorý zastáva šestnásť rokov,“ povedal taliansky premiér v krátkom príhovore pred odovzdaním kytice.

„Kancelárka Merkelová je skutočnou bojovníčkou za multilateralizmus a systém založený na pravidlách. Jej postoj, vodcovstvo a odhodlanie budovať konsenzus… sú pre túto skupinu (G20) neoceniteľné. Jej dedičstvo si budeme vážiť ešte veľmi veľmi dlho. Ďakujeme, Angela, ďakujeme ti,“ dodal.

O zostavení novej nemeckej vlády v súčasnosti vedú rozhovory sociálni demokrati so Zelenými a liberálmi. Nový kabinet by mal vzniknúť v týždni od 6. do 12. decembra. Merkelová sa chce podľa vlastných slov po odchode z politiky venovať čítaniu, cestovaniu alebo iným činnostiam, na ktoré počas pôsobenia v úrade kancelárky nemala čas.