Úvod Veda & Tech Lily – nová lietajúca kamera

Lily – nová lietajúca kamera

Foto: archív
Foto: archív

V poslednom čase sme svedkami boomu dronov – malých riadených bezpilotných vrtuľníkov so vstavanými HD kamerami, ktoré majú široké využitie pri nakrúcaní výškových a panoramatických záberov, napríklad pri nakrúcaní videoklipov alebo športových scén. Nový produkt v segmente “lietajúcich kamier” nedávno predstavila firma Lily. Ide o kvadrokoptéru nazvanú jednucho – Lily Camera. Ide o pohodlne prenosnú kvadrokoptéru, ktorá nielen filmuje, ale aj fotografuje.

„Kompaktné fotoaparáty, akčné kamery, videokamery a digitálne zrkadlovky nám veľmi dobre slúžia na zemi aj pripevnené na drone. Vždy sme však chceli bohatší, kompaktnejší pohľad,“ povedal na margo novej kvadrokoptéry spoluzakladateľ firmy Lily Antoine Balaresque. „Lily automaticky robí zaujímavé zábery zblízka so šírkou, akú si predtým mohli dovoliť iba profesionálni filmári.“

Medzi hlavné funkcie  kvadrokoptéry patrí „follow-me“ (nasleduj ma). Lily Camera je vybavená malým sledovacím zariadením podobným náramkovým hodinkám. GPS a komunikácia medzi kvadrokoptérou a zariadením umožňuje Lily nasledovať človeka, ktorý má náramok na zápästí. Kvadrokoptéru tak netreba pilotovať, o unikátne zábery sa postará sama. Sledovacie zariadenie má však aj tlačidlá pre nastavenie uhla, výšky a rýchlosti kvadrokoptéry (tieto špecifikácie môžu byť tiež nastavené v aplikácii pre iOS a Android).

Foto: archív
Foto: archív

A čím sa Lily Camera odlišuje od ostatných dronov? Je to funkcia “throw-and-shoot” (hoď a foť). Tá funguje presne tak, ako znie: vyhodíte dron do vzduchu, motory okamžite roztkrútia vrtule a dron zaujme požadovanú pozíciu. Aj keby by sa náhodou stalo, že motory nenaskočia, malo by byť všetko vporiadku, pretože kvadrokoptéra je skonštruovaná tak, aby bola odolná voči prudkým nárazom a je dokonca aj vodotesná.

Doba letu môže dosiahnuť aj 20 minút. Pre bezpečnosť je maximálna možná výška letu 15 metrov a vzdialenosť 30 metrov od človeka, ktorého nasleduje. Lily Camera zachytáva 12-megapixelové fotografie a 1080p video s rýchlosťou 60FPS. Cena je predbežne stanovená na 440 eur, predpokladá sa však, že vo februári budúceho roku, keď sa má začať s jej oficiálnym predajom, bude stáť dvojnásobok, teda asi 880 eur.

Propagačné video na Lily Cameru: