Úvod Z DOMOVA Lipšic nechce byť generálnym prokurátorom. Bude kandidovať exministerka Žitňanská?

Lipšic nechce byť generálnym prokurátorom. Bude kandidovať exministerka Žitňanská?

Daniel Lipšic a Lucia Žitňanská. (Foto: archív)

Advokát Daniel Lipšic nebude kandidovať na pozíciu generálneho prokurátora. “Svoje poslanie dnes vidím skôr v právnej praxi – pri výsluchoch, rekonštrukciách na mieste činu, v pojednávacích miestnostiach – teda v nastoľovaní spravodlivosti v skutočnej aréne,“ napísal na sociálnej sieti. Ako pokračoval, Slovensku želá odhodlaného a rozhodného generálneho prokurátora.

Vzísť by mal podľa Lipšica z najtransparen­tnejšej súťaže v histórii. “Slovensko stojí pred historickou šancou zatočiť so zločinom, ktorého chápadlá prerástli mnohé zložky štátu. Posledné mesiace naznačujú, že sa to dá. Polícia má rozviazané ruky a mnohí vplyvní ľudia, ktorí dlhé roky žili s pocitom nedotknuteľnosti, sú za závažné zločiny trestne stíhaní,” pokračoval.

“Lipšic svojím rozhodnutím urobil škrt cez rozpočet aj svojim vlastným, medzi inými napríklad premiérovi a niekdajšiemu spolupracovníkovi Igorovi Matovičovi. Ten počítal minimálne s tým, že sa Lipšic oficiálne prihlási do boja o jednu z najdôležitejších stoličiek v krajine.

Matovičovo hnutie sa bude musieť poobzerať po inom favoritovi a zálusk obsadiť post generálneho prokurátora majú celkom určite aj ďalšie politické strany. Pri funkcii sa nehrá o fazuľky, kreslo šéfa prokuratúry je jedným z najsilnejších postov v krajine,” komentoval Lipšicovo vyhlásenie týždenník Trend.

V politických kuloároch sa v súvislosti s voľbami na najvyšší prokurátorský post už dávnejšie spomína aj meno bývalej trojnásobnej ministerky spravodlivosti vo vládach Mikuláša Dzurindu, Ivety Radičovej a Roberta Fica Lucie Žitňanskej, ktorá by sa teraz mohla stať kandidátkou súčasnej vládnej koalície.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra do 16:00 h.