Úvod ZO ZAHRANIČIA Litva už začala stavať plot na hranici s Bieloruskom

Litva už začala stavať plot na hranici s Bieloruskom

Foto: archív

Litva už začala s výstavbou štvormetrového hraničného plota, ktorý má zabrániť migrácii z Bieloruska. Rovnakému plánu dal zelenú aj poľský parlament. Výstavbu v Litve má na starosti štátom vlastnená spoločnosť EPSO-G.

Konštrukciu však dodá Poľsko a Holandsko. Tieto krajiny už dodali prvé časti plota pred niekoľkými dňami. V novembri a decembri majú dodať celkovo až sto kilometrov oplotenia. Ďalších tristo by mala Litva získať do apríla, keď by mala plot dokončiť.

Litovská vláda vyčlenila na stavbu 152 miliónov eur a zároveň požiadala o financovanie z európskych prostriedkov. Európska komisia síce nápad s hraničným plotom víta, ale zároveň oznámila, že sa na jeho financovaní nebude podieľať, pretože „nijaké bariéry ani steny nefinancuje“.

Rovnakou cestou ako Litva sa v blízkej budúcnosti vydá Poľsko. Vyše stokilometrová bariéra na hranici s Bieloruskom by podľa odhadov mala Poliakov vyjsť na 353 miliónov eur. Plot by mal byť päť metrov vysoký, ďalšieho pol metra pridá ostnatý drôt.

Hoci bude poľská bariéra kratšia, jej cena bude v porovnaní s litovskou výrazne vyššia. Bude totiž obsahovať moderné elektronické prostriedky. Plot bude vybavený kompletným systémom ochrany perimetra. Poľsko zároveň plánuje posilniť pohraničnú stráž, vznikne až 750 nových pracovných pozícií.