Úvod Zaujímavé Litva zakázala predaj energonápojov deťom

Litva zakázala predaj energonápojov deťom

Foto: archív

Litovský parlament už koncom minulého roka zakázal predaj energetických nápojov mladším osobám ako 18 rokov. Stala sa tak prvou a zatiaľ jedinou krajinou sveta, ktorá uzákonila zákaz tohto druhu. Za porušenie zákazu je stanovená pokuta 400 litovských litasov (približne 116 eur).

Prieskumy ukázali, že v tejto pobaltskej krajine až 10 percent detí v školskom veku konzumovalo energetické nápoje minimálne raz do týždňa. Vysoká hladina taurínu a kofeínu im pritom dokázateľne škodila. Boli hyperaktívne a u niektorých sa dokonca začala prejavovať závislosť.

Za posledných desať rokov na našom kontinente stúpli tržby z predaja energonápojov o viac ako štvornásobok. To, že tieto produkty skutočne predstavujú problém v oblasti verejného zdravia, potvrdil aj výskum Svetovej zdravotníckej organizácie.

Na jeho základe ktorého zvažujú zákaz predaja energetických nápojov mladším osobám ako 18 rokov aj v Írsku. V niektorých arabských krajinách zasa zvažujú umiestniť na obaly energetických nápojov upozornenie “Tento výrobok nemá nijakú výživovú hodnotu”.

Podľa neoficiálnych informácií zo slovenského ministerstva zdravotníctva sa u nás nijaký podobný zákaz nepripravuje – slovenské deti tak zostávajú vystavené hrozbe nežiaducich účinkov povzbudzujúcich nápojov. Na svetovom trhu sú najpredávanejšie dve značky – rakúska Red Bull a Monster Beverage z USA.