Úvod Z DOMOVA Lockdown bude minimálne tri týždne, v niektorých okresoch aj dlhšie, avizuje Matovič

Lockdown bude minimálne tri týždne, v niektorých okresoch aj dlhšie, avizuje Matovič

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie, informoval premiér Igor Matovič.

Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, lockdowny budú postupne končiť podľa incidencie v danom okrese, vysvetlil Matovič. Podotkol, že niekde lockdown môže trvať tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch o pár týždňov viac.

„Cieľ je taký, aby sa každý okres otvoril z lockdownu vtedy, ak dosiahneme epidemiologickú situáciu takú, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do školy bez testovania, za podmienky testovania učiteľov alebo personálu,“ priblížil predseda vlády.

Dodal, že „po špičkách“ sa budú potom môcť otvoriť aj interiéry reštaurácií s približne polovičnou kapacitou. Matovič tiež avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Ako k sprísneným opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19, uviedli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a hlavný hygienik SR Ján Mikas, na Slovensku sa od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Deťom sa zároveň začnú školské prázdniny. Opatrenie má platiť minimálne tri týždne.

Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Krajčí hovorí, že to bude tak, ako je štandardom. „Samozrejme, pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, tak sa väčšinou tie škôlky spájajú a otvárajú pre nich triedy. Takže to nebude obmedzené,“ poznamenal. Zimné prázdniny sa mali pôvodne deťom začať 23. decembra.

Foto: Pavel Kapusta

Podniky nad 500 zamestnancov budú musieť od 28. decembra pravidelne testovať svojich ľudí na nový koronavírus. „Od 28. decembra Ministerstvo hospodárstva SR zabezpečí a začne s testovaním zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov, ktorí by teda od tohto dátumu mohli začať pracovať vo svojich podnikoch,“ vysvetlil minister.

Ako potvrdil Krajčí, toto opatrenie má byť pre zamestnancov povinné. „A následne to bude potom povinné podľa toho, v ktorej zóne sa bude región nachádzať,“ vysvetlil s tým, že v oranžovej zóne už potom testovanie povinné nebude, ale pokiaľ región bude v červenej zóne, tak bude testovanie povinné v časovom rozstupe raz za 21 dní.

Ak bude situácia v regióne ešte vážnejšia, tak raz za 14 dní a pre regióny v kritickej situácii to bude nevyhnutné každých sedem dní. „Aby ľudia v tom regióne v podstate mohli fungovať a nemuseli byť zamknutí doma,“ dodal minister.

„Naozaj by sme chceli, aby zamestnávatelia išli príkladom a svojich zamestnancov testovali. Tým pádom výrazne pomôžu k eliminácii nákazy a zároveň ochránia aj svoje podniky,“ uzavrel Krajčí.

Od 11. decembra sa zatvoria terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky a od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární.

Hlavný hygienik v súvislosti s reštrikčným opatrením, ktoré sa týka gastroprevádzok, uviedol, že k opatreniu pristupujú, pretože ide o veľké epidemiologické riziko. „Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané,“ upozornil. Zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

Oznámil tiež, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydá vyhlášku, týkajúcu sa ďalších opatrení, napríklad v lyžiarskych strediskách. Návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti.

Foto: archív

Návštevníci hotelov budú povinní mať negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. „Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov,“ dodal Mikas.

V ďalšej vyhláške ÚVZ sformulujú aj podmienky týkajúce sa obmedzenia prevádzok. Otvorené majú byť len tie, ktoré sú nevyhnutné pre život. Od 21. decembra budú mať tiež deti prázdniny. „Sľubujeme si od týchto opatrení zníženie mobility,“ povedal hlavný hygienik.

Takisto vyzval verejnosť, aby nenavštevovala vianočné trhy, keďže je to podľa neho miesto predstavujúce zvýšené riziko stretávania sa osôb a šírenia nového koronavírusu. Kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz. Mikas apeloval na správcov a prevádzkovateľov, aby dodržiavali nastavené opatrenia.

Lyžiarske strediská, hotely a ďalšie prevádzky v týchto strediskách ostávajú otvorené, avšak za sprísnených podmienok, ktoré Ministerstvo dopravy a výstavby SR dohodlo s konzíliom odborníkov. Od 14. decembra bude napríklad potrebný test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín.

Ako spresnil hlavný hygienik Ján Mikas, chaty sa kontrolovať síce nedajú, ak sa však niekto bude chcieť ísť lyžovať, bude sa musieť preukázať testom. Na otázku, ako to bude s lyžiarmi, ktorí si chcú dopriať týždňovú lyžovačku, Mikas odpovedal, že sa budú musieť opakovane testovať každých 72 hodín. Mobilné odberové miesta si budú môcť zriadiť aj samotné strediská, lanovkári či hotelieri. Wellness v hoteloch bude musieť ostať naďalej zatvorený.