Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s konzíliom odborníkov pripravilov súvislosti s protipandemickými opatreniami návrh, ktorý rozdelí najbližšie obdobie do troch fáz. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Ako povedal, že epidemická situácia je naďalej veľmi vážna. Poďakoval sa tiež zdravotníkom a ostatným pracovníkom, ktorí prispievajú k tomu, že „máme situáciu pod kontrolou”. Lengvarský navrhne vláde predĺžiť súčasný lockdown do 16. decembra.
Po tomto termíne by sa mohli otvoriť všetky obchody, a to pre očkovaných a po prekonaní ochorenia COVID-19. Základné obchody by naďalej fungovali pre všetkých. Ďalšie uvoľnenie opatrení by malo prísť po 25. decembri, týkať by sa malo cestovného ruchu. Zatvoriť sa však opäť majú obchody okrem základných.
Minister podľa návrhu odborníkov tiež odporučí v termíne od 16. decembra zvýšiť intenzitu kontrol práce z domu, ale aj zavedenie režimu OTP na diaľkových autobusových a vlakových linkách.
V termíne od 17. do 24. decembra navrhne, aby v rámci základného režimu fungovali základné obchody do 22.00 h. Podmienkou však bude, aby na 25 štvorcových metrov nakupovala iba jedna osoba. Dôvodom otvorenia všetkých obchodov pred sviatkami je podľa šéfa rezortu zdravotníctva umožniť ľuďom nakúpiť si pred Vianocami.
V režime OP navrhne minister v termíne od 17. do 24 decembra otvoriť všetky obchody vrátane obchodov v nákupných centrách, pričom na 15 štvorcových metrov by mohla nakupovať jedna osoba. U kaderníka, holiča či na pedikúre by mala pripadať jedna osoba na 25 štvorcových metrov.
Od 25. decembra do 9. januára by mali byť hotely v režime OP zaplnené na 75 percent kapacity s povinnosťou mať PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku z mobilného odberového miesta.
Hotelové reštaurácie budú môcť vydávať jedlo len cez okienko alebo na izbu. Spoločné priestory hotelov navrhuje ministerstvo zdravotníctva nechať zatvorené. Na bohoslužbách by mohlo byť v režime OP maximálne 30 osôb alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Otvorené by mali byť aj lanovky a vleky, kabínkové lanovky by mali byť uzavreté.
Minister navrhuje v režime OP v termíne od 25. decembra do 9. januára ponechať otvorené aj fitnescentrá, a to s obmedzením buď šesť osôb, alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov.
Taktiež v termíne od 25. decembra do 9. januára by mali fungovať len základné obchody, teda zatvoriť by sa mali opäť zvyšné obchody, ale aj základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Predajne obuvi a domácich potrieb by nemali patriť medzi základné obchody.
Prácu z domu rezort zdravotníctva nenariaďuje, ale veľmi odporúča. Zamestnávateľov vyzýva, aby nechávali čo najviac ľudí doma. Lengvarský apeluje, aby ľudia boli čo najviac zodpovední a znižovali sociálne kontakty. Školy by mali podľa jeho slov fungovať ako doposiaľ. Rozhodnutie o tom, či ich zavrieť, zostane na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Mobilita obyvateľov Slovenska po zavedení lockdownu sa znížila. Tento pokles však nedosahuje takú úroveň, akú zaznamenali pri rovnakých protipandemických opatreniach na začiatku roka 2021. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.
Rovnaký trend vidno aj pri návštevnosti obchodov a využívaní možnosti práce z domu. „Mnohé opatrenia sú nastavené tak, ako boli v januári, avšak nevidíme také úrovne poklesu mobility, ako to bolo v januári,” uviedol Mišík.
Mišík doplnil, že rezort zaznamenal za posledných 10 dní mierny pokles v počte nových prípadov koronavírusovej infekcie. Pri interpretácii sú však opatrní, nakoľko ľudia sa práve kvôli lockdownu testujú menej. Čo sa týka hospitalizácií a úmrtí, ich počet rastie. Vyrovnáva sa tiež veková skladba pacientov.
Pozitívne Mišík hodnotí fakt, že počet výjazdov ku covid pacientom klesol na úroveň obdobia pred tromi týždňami. Podľa jeho slov ide o prvý ukazovateľ, že situácia sa mierne zlepšuje. Stále je však zdravotnícky systém pod enormnou záťažou, v nemocniciach leží približne 3500 hospitalizovaných. Viaceré kraje dosiahli maximálne úrovne naplnenosti nemocníc z druhej vlny.
Lockdown nie je udržateľné a dlhodobé riešenie. Odsúva len utrpenie a obete na neskôr. Vyhlásila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, ktorá chce na koaličnej rade presadiť uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných ľudí proti ochoreniu COVID-19.
“Pre očkovaných budeme žiadať uvoľnenie do obchodov, služieb a na bohoslužby,” povedala Remišová. Na rokovaní tiež bude žiadať, aby sa opatrenie prijali nielen na nasledujúci týždeň, ale minimálne do 9. či 10. januára.
“Aj podnikatelia, obchodníci, prevádzky a služby sa musia pripraviť na to, aké budú Vianoce,” uviedla vicepremiérka s tým, že odmieta celoplošný lockdown pre očkovaných i neočkovaných.
Dôkazom, že nefunguje, je podľa nej aj klesajúci záujem o očkovanie prvou dávkou vakcíny proti COVID-19. “Jediné, čo v tejto pandémii pomáha, je, keď budeme mať zaočkovanú dostatočnú masu ľudí a špeciálne nad 55 rokov,” uviedla.
V drvivej väčšine v nemocniciach a na umelej pľúcnej ventilácii podľa jej slov končia starší ako 55 rokov a nezaočkovaní. V prípade obmedzovania prezenčnej výučby na školách skonštatovala, že základné školy treba zatvárať ako posledné a otvárať ich ako prvé.
SaS chce otvoriť tému rozšírenia zoznamu esenciálnych prevádzok, odškodňovania prevádzok dotknutých lockdownom, režimu OTP v dopravných prostriedkoch či napríklad to, aby pri denných štatistikách bolo zverejňované, koľko ľudí infikovaných novým koronavírusom nie je zaočkovaných.
Navrhnúť chce aj to, aby ministerstvo kultúry v spolupráci s RTVS vo vysielaní verejnoprávneho média dávalo na pravú mieru hoaxy. Strana nemá jednotný názor na tému povinného očkovania. Hnutie Sme rodina svoje návrhy najprv predstaví na koaličnej rade.