Úvod ZO ZAHRANIČIA Loď s osemsto migrantmi zakotvila v talianskom prístave. Nemeckým záchrancom sa uľavilo

Loď s osemsto migrantmi zakotvila v talianskom prístave. Nemeckým záchrancom sa uľavilo

Foto: archív

Po niekoľkých dňoch a nociach v Stredozemnom mori mohla nemecká loď Sea-Eye 4, na ktorej sa nachádza viac ako 800 zachránených migrantov, zakotviť v prístave v meste Trapani na západnej Sicílii.

„Uľavilo sa nám a sme veľmi šťastní, že zachránení budú v Taliansku konečne v bezpečí,“ povedal Gordon Isler, predseda nemeckej záchrannej organizácie Sea-Eye, ktorá sídli v bavorskom meste Regensburg.

Dobrovoľníci Sea-Eye podľa vlastných slov zachránili v posledných dňoch počas siedmich misií viac než 800 ľudí vrátane 200 maloletých a piatich tehotných žien. Dobrovoľníci cítia úľavu, ale aj hnev, pretože migranti museli na mori vydržať niekoľko dní, kým bolo lodi umožnené zakotviť Taliansku.

Isler obvinil Maltu z „neposkytnutia pomoci“. Úrady tohto ostrovného štátu totiž na núdzové volania plavidla Sea-Eye 4 vôbec nereagovali. Európska únia musí podľa Islera naliehať na jednotlivé členské štáty, aby odpovedali na žiadosti o pomoc „bez ohľadu na farbu pleti alebo pôvod ľudí, ktorí sa na mori ocitli v núdzi“.

Polovicu z vyše 800 migrantov na palube nemeckej lode dobrovoľníci zachránili z dreveného plavidla, do ktorého sa valila voda, uviedla organizácia. Okrem spomínanej lode Sea-Eye 4 v Stredozemnom mori zachraňuje migrantov aj ďalšia záchranárska loď Ocean Viking, ktorá patrí francúzskej nevládnej organizácii SOS Mediterranée.

Tá obviňuje krajiny EÚ z toho, že koordinované pátracie a záchranné akcie zanedbávajú v snahe odradiť tak migrantov od takýchto plavieb z konfliktom zmietanej Líbye, kde sú vystavení zlému zaobchádzaniu a závažnému porušovaniu ľudských práv.

Organizácia Spojených národov vyzvala koncom mája vo svojej správe Líbyu a Európsku úniu, aby prepracovali postupy zamerané na záchranu migrantov v Stredozemnom mori, pokúšajúcich dostať sa z Afriky do Európy. Podľa OSN totiž doterajšie postupy „neuprednostňujú životy, bezpečnosť a ľudské práva migrantov“.