Úvod Politika Londýn aj Brusel sa pripravujú na brexit bez dohody

Londýn aj Brusel sa pripravujú na brexit bez dohody

Vizualizácia: Archivierung

Európa sa pripravuje na všetky scenáre odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. A to vrátane možnosti, že Londýn a Brusel nijakú dohodu o brexite neuzavrú. Chaotický odchod piatej najväčšej ekonomiky sveta z únie by pritom priniesol viaceré komplikácie obom stranám.

„Nie je istota, že sa dosiahne dohoda,“ uvádza Európska komisia v dokumente, v ktorom vyzýva členské krajiny na intenzívnejšie prípravy na všetky možné podoby budúceho odchodu Británie z európskeho bloku. Pripomína aj dôsledky tvrdého brexitu. V tom prípade nebudú mať občania EÚ v Británii nijaké špecifické podmienky a na britských hraniciach sa obnoví normálny hraničný režim vrátane ciel s výraznými dôsledkami na dopravu.

Obchodné vzťahy sa budú riadiť len medzinárodným právom a pravidlami Svetovej obchodnej organizácie. Čas sa pritom rýchlo kráti. Británia opustí úniu o menej ako deväť mesiacov a na samotnú dohodu o brexite zostáva už len zhruba 13 týždňov. Brusel aj Londýn ju totiž chcú mať hotovú najneskôr v októbri, aby stihla prejsť ratifikáciou v britskom aj európskom parlamente.

Foto: archív

Nový britský minister pre brexit Dominic Raab vyhlásil, že v prípade nedosiahnutia dohody a z toho vyplývajúceho tvrdého brexitu by mohol Londýn odmietnuť zaplatiť únii svoje záväzky vyčíslené na 43,6 miliardy eur. 

Kameňom úrazu je predovšetkým otázka režimu na približne päťstokilometrovej hranici medzi Írskom a britským Severným Írskom. Cieľom je vyhnúť sa vzniku štandardnej hranice. EÚ navrhuje, aby Severné Írsko zostalo súčasťou colnej únie, kým Anglicko, Wales a Škótsko by ju opustili. To však Londýn odmieta.

Od mierovej dohody z roku 1998, ktorá skončila desaťročia násilia medzi katolíkmi a protestantmi, je hranica prakticky neviditeľná. Objavujú sa obavy, že by zavedenie hraničných kontrol mohlo vyvolať opätovné rozpútanie sektárskeho násilia.

Vyjednávač únie Michel Barnier považuje za pozitívny napríklad návrh Londýna na dohodu o voľnom obchode ako základ budúcich obchodných vzťahov, udržanie porovnateľných pravidiel v oblasti štátnej podpory, zamestnanosti, životného prostredia či snahu o úzku spoluprácu v otázkach vnútornej aj medzinárodnej bezpečnosti.