Úvod Politika Londýn aj Dublin sa pripravujú na tvrdý brexit

Londýn aj Dublin sa pripravujú na tvrdý brexit

Foto: archív

Severoírski unionisti, o ktorých sa opiera konzervatívna vláda Theresy Mayovej, sa opäť otvorene vyslovili proti prijatiu brexitovej dohody. Boja sa, že takzvaná poistka, teda zaistenie priechodnej hranice, oslabí väzbu Severného Írska na zvyšok Spojeného kráľovstva.

Vedenie severoírskej polície pre obavy z chaotického odchodu požiadalo o posily na hranici s Írskou republikou. Na brexit bez dohody sa tak chystajú aj Dublin i Brusel. Severoírsku políciu by v prípade chaotickej situácie po odchode Británie z EÚ mohli posilniť policajti z Anglicka a Škótska.

Podoba hranice medzi oboma časťami írskeho ostrova je stále zásadným sporným bodom rozdeľujúcim britských politikov. Časť z nich pre obavy, že pre Severné Írsko by mohol na základe poistky obsiahnutej v dohode medzi Londýnom a Európskou úniou platiť iný colný režim ako pre zvyšok Spojeného kráľovstva, mieni odmietnuť dohodu v hlasovaní Dolnej snemovne naplánovanom na polovicu januára.

Najnovší prieskum ukazuje, že väčšina členov britskej vládnej Konzervatívnej strany by v prípadnom referende hlasovala za brexit bez dohody s EÚ, a nie za podobu odchodu, ktorú sa snaží v parlamente presadiť Mayová. Absolútna väčšina opozičných labouristov je pritom za zotrvanie v EÚ.

Ako by premiérka po prípadnej porážke v Dolnej snemovni postupovala, nie je jasné. Aj v jej kabinete panujú rozdielne názory. Jedna frakcia na čele s Andreou Leadsomovou presadzuje „riadený brexit bez dohody“, kým ďalší ministri sa prikláňajú k vypísaniu nového referenda.

Z obáv z krachu dohody sa na variant tvrdého brexitu začala pripravovať aj Európska únia. Podľa Guardianu je už naplánovaný tréning policajtov na ich prípadné nasadenie v Severnom Írsku.