Úvod Politika Londýn: Bruselský návrh brexitu ohrozuje celistvosť krajiny

Londýn: Bruselský návrh brexitu ohrozuje celistvosť krajiny

Foto: archív

Spojené kráľovstvo nemôže prijať návrh vyjednávača Európskej únie Michela Barniera, ktorý má odblokovať rokovania o brexite, pretože by ohrozil jednotu krajiny. Stanici BBC to povedal predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis.

Brusel ponúka Británii možnosť jednostranne odísť z navrhovaného jednotného colného priestoru, ale Severné Írsko by v ňom muselo zostať. Barnier ponúkol Londýnu odchod z jednotného colného priestoru s podmienkou, že ostatné opatrenia vyplývajúce z dohody o takzvanej írskej poistke musí dodržať. Inak by bola obnovená tvrdá hranica medzi Severným Írskom a Írskou republikou so všetkými colnými kontrolami.

Podľa Lewisa by však Barnierov návrh znamenal, že Severné Írsko by podliehalo inému režimu, čo poškodí jednotu krajiny. „Nemôžeme pripustiť dohodu, ktorá niečo také spôsobí,“ povedal predseda konzervatívcov s tým, že návrh Bruselu by jednotu krajiny ohrozil. „Táto vláda nepripustí nič, čo by vystavilo Spojené kráľovstvo riziku.“

Rozčarovanie nad stanoviskom Bruselu zaznelo aj z úst Andrey Leadsomovej, ktorá organizuje v Dolnej snemovni vládnu agendu. Návrhom Barniera je hlboko sklamaná. „Musím sa pýtať sama seba, akú hru to Európska únia hrá,“ poznamenala v rozhovore pre agentúru Reuters.

EÚ si musí uvedomiť, že hladký odchod Londýna je v záujme všetkých, povedala ďalej. Odklad brexitu nie je nevyhnutný, „dobrá vôľa a ochota spolupracovať môžu zabezpečiť, že dohodu o brexite parlament do 29. marca schváli“. Ak Brusel donúti Spojené kráľovstvo opustiť EÚ bez dohody, bude podľa nej oveľa ťažšie zaistiť, že Írsko nebude rozdeľovať hranice.

Britský parlament čaká kľúčové hlasovanie o brexitovej dohode. Premiérka Theresa Mayová vyzvala poslancov, aby dokument, ktorý dohodla s Bruselom, podporili. Inak podľa nej hrozí neistota a to, že krajina nakoniec Európsku úniu neopustí nikdy. Prípadné odloženie brexitu, ktorý je plánovaný na 29. marca, by podľa premiérky mohlo viesť k tomu, že si únia začne klásť nové podmienky, alebo k vypísaniu druhého referenda o EÚ.