Úvod Zaujímavé Londýn chce mať vlastný kozmodróm

Londýn chce mať vlastný kozmodróm

Foto: archív

Britská vesmírna agentúra UKSA vybrala polostrov A’Mhoine na severe Škótska ako miesto, kde bude postavený prvý britský kozmodróm, a to na vertikálne štarty rakiet. Počiatočnú finančnú dotáciu vo výške 2,5 milióna libier na realizáciu projektu v Sutherlande dostane spoločnosť Highlands and Islands Enterprise.

Podľa UKSA je Škótsko najlepšie miesto v Británii na vynášanie satelitov na požadovanú obežnú dráhu vertikálnymi raketami. Stanica BBC však poznamenala, že táto správa ešte neznamená, že A’Mhoine už dostal licenciu na prevádzku kozmodrómu. Zatiaľ dokonca nie je ani stanovený nijaký presný termín. Navyše neexistujú potrebné normatívne akty k zákonu o vesmírnom priemysle s podrobnými predpismi.

Vybraný škótsky polostrov je vhodný na vypúšťanie stredných a malých družíc. Výhodou známych kozmodrómov – Mys Canaveral, Bajkonur alebo Kourou – je, že sú bližšie k rovníku a rotácia Zeme dáva raketám dostatočnú silu na dosiahnutie vyšších orbít. Sever Škótska však umožňuje vynášanie menších satelitov na polárne alebo heliosynchrónne obežné dráhy.

Lety cez póly podľa vedcov umožňujú vidieť určité detaily lepšie ako prostredníctvom satelitov obiehajúcich okolo rovníka. Aparáty na heliosynchrónnej dráhe majú prednosť zase v tom, že prelietavajú nad určeným miestom povrchu Zeme vždy v rovnakom slnečnom čase. Umožňujú tak presnejšie porovnávať zmeny na konkrétnych snímaných miestach – napríklad eróziu povrchu, pokles terénu či zmeny úrody.

Británia ráta aj s budovaním horizontálnych kozmodrómov, z ktorých by prístroje do vesmíru vynášali konvenčné lietadlá. Na rozvoj týchto plánovaných objektov v Cornwalle, Glasgow Prestwicku a Snowdonii bude podľa UKSA určená nová dotácia vo výške dvoch miliónov libier.