Úvod ZO ZAHRANIČIA Londýn chce proti migrantom na kanáli La Manche nasadiť vojenské lode

Londýn chce proti migrantom na kanáli La Manche nasadiť vojenské lode

Foto: archív

Nad kanálom La Manche rastie napätie. Dôvodom sú lode migrantov, ktoré v rekordnom počte mieria z francúzskeho pobrežia do Spojeného kráľovstva. Britská vláda obviňuje Francúzsko, že sa migrantov nepokúša zadržať.

Od začiatku roka preplávalo Lamanšský prieliv rekordné množstvo lodí s migrantmi. Ich počet prekročil 4-tisíc, čo je dvojnásobok štatistík za celý rok 2019. Konzervatívna ministerka vnútra Priti Patelová pritom sľubovala, že migráciu cez kanál eliminuje.

Proti migrantom preto plánuje nasadiť vojenské lode z kráľovského loďstva spolu s dronmi či špionážnymi lietadlami. Lode by mali migrantov rovno vracať k francúzskym brehom do Dunkerku namiesto toho, aby ich vozili do záchytných zariadení v Británii.

„Francúzsko a ďalšie štáty EÚ sú bezpečné krajiny. Skutoční utečenci by mali žiadať o azyl tam a neriskovať život ilegálnou cestou do Spojeného kráľovstva,“ tvrdí ministerka. Podľa Londýna necháva Francúzsko lode odplávať, aj keď je povinné zadržať ich na kontinente.

Obe krajiny sa nedokážu dohodnúť na interpretácii súčasných zákonov. Francúzsko totiž zase tvrdí, že keď lode vyplávajú na more, nemôžu ich už zadržať. Britská vláda s tým nesúhlasí a Francúzom dokonca navrhla spoločné cvičné operácie, kde by si francúzske lode mohli nacvičiť zadržiavanie plavidiel s migrantmi.

Poslanci Konzervatívnej strany žiadajú čo najväčšie obmedzenie ilegálnej migrácie. Rozhorčuje ich, že migranti „dostávajú okamžité finančné dávky, zatiaľ čo ich hostia v drahých hoteloch z peňazí daňových poplatníkov“.