Úvod ZO ZAHRANIČIA Londýn na rozdiel od EÚ nechce predĺžiť prechodné obdobie. Škótsko a Wales...

Londýn na rozdiel od EÚ nechce predĺžiť prechodné obdobie. Škótsko a Wales majú opačný názor

Foto: archív

Londýn oficiálne vylúčil predĺženie prechodného obdobia po brexite. Vedúci úradu britskej vlády Michael Gove, ktorý má na starosti brexit, na sociálnej sieti zverejnil, že „formálne potvrdil, že Spojené kráľovstvo nepredĺži prechodné obdobie; chvíľa pre predĺženie už uplynula“.

Prechodné obdobie vyprší 31. decembra a počas neho sa má Brusel s Londýnom dohodnúť na podobe budúcich vzťahov. Podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič pritom uviedol, že Európska únia je aj naďalej otvorená možnosti predĺženia prechodného obdobia.

Slovenský eurokomisár spresnil, že sa s Goveom dohodli na urýchlení vykonávania dohody o brexite. V poradí tretie pracovné zasadnutie spoločného výboru bude podľa jeho slov začiatkom septembra.

Dovtedy však budú pokračovať v práci špecializované výbory zaoberajúce sa konkrétnymi podrobnosťami dohody o brexite, pričom najcitlivejšie je vnímaný špeciálny výbor zaoberajúci sa protokolom o hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom.

Lídri Škótska a Walesu vyzvali britského premiéra Borisa Johnsona na predĺženie prechodného obdobia, do ktorého Spojené kráľovstvo vstúpilo po odchode z Európskej únie. Svoju žiadosť zdôvodnili dôsledkami pandémie nového koronavírusu.

Podľa škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej a prvého ministra Walesu Marka Drakeforda by v súčasnej situácii bolo skončenie prechodného obdobia v termíne 31. decembra 2020 nezodpovedným krokom.

„Dúfame, že v druhej polovici roka budeme vidieť začiatky zotavovania ekonomiky po koronakríze, ale domnievame sa, že uzavretie prechodného obdobia na konci roka by bolo mimoriadne nezodpovedné,“ píše sa v liste, ktorý Sturgeonová a Drakeford adresovali Borisovi Johnsonovi.

Podľa nich by sa po ukončení prechodného obdobia pridali k negatívnym následkom pandémie ešte aj dôsledky „veľmi vážneho ekonomického a spoločenského šoku“, ktorý by vyvolal odchod z vnútorného trhu EÚ a colnej únie.

Táto kombinácia by podľa Sturgeonovej a Drakeforda postihla aj firmy v Spojenom kráľovstve, z ktorých mnohé už nemajú nijaké rezervy. To by mohlo viesť k rušeniu firiem a prepúšťaniu zamestnancov, uvádza sa v liste.