Úvod Politika ĽSNS: RTVS nás cenzuruje

ĽSNS: RTVS nás cenzuruje

Podpredseda ĽSNS MIlan Uhrík. (Foto archív)

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) tvrdí, že Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) ich cenzuruje. Dôvodom je ich malé zastúpenie v politických diskusiách RTVS, menovite v O 5 minút 12.

Podľa ĽSNS tým verejnoprávne médium porušuje nielen zákon o RTVS, antidiskriminačný zákon, ale aj Ústavu SR a medzinárodné dokumenty, ktoré v demokratickej spoločnosti garantujú pluralitu názorov, slobodu prejavu a zakazujú diskrimináciu na základe politickej príslušnosti. Pokiaľ RTVS nenapraví situáciu, podajú žalobu. Na nápravu dávajú verejnoprávnemu vysielateľovi jeden mesiac.

Ako povedal podpredseda ĽSNS Milan Uhrík, na činnosti RTVS sa platením tzv. koncesionárskych poplatkov podieľajú aj voliči ich strany, ktorá je zároveň jednou z parlamentných strán. „Napriek tomu predstavitelia našej strany nedostávajú v diskusných reláciách RTVS prakticky nijaký priestor,“ konštatoval.

Ako dodal, ich strana bola za dva a pol roka od konania parlamentných volieb do diskusnej relácie O 5 minút 12 pozvaná dvakrát a napríklad Most-Híd, ktorý má o troch poslancov menej, tam bol 34-krát. Uhrík to označil za cenzúru. Ako v reakcii pre SITA uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková, „s predmetnou výzvou ĽSNS sme sa oboznámili a RTVS ako verejnoprávna nezávislá inštitúcia bude naďalej striktne postupovať v súlade s princípmi plurality, vyváženosti a objektívnosti“.