Úvod Z DOMOVA Lučanský: Nezmierim sa s politizáciou polície, preto končím

Lučanský: Nezmierim sa s politizáciou polície, preto končím

Policajný prezident Milan Lučanský. (Foto: archív)

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský odstupuje z funkcie. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu. Informoval o tom na sociálnej sieti. Minister vnútra SR Roman Mikulec jeho žiadosť prijal.

Lučanský uviedol, nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra a ono zase nemá tú jeho. “Musím povedať, že napriek silnej podpore môjho okolia, kolegov, rodiny, priateľov, nechcem ďalej spolupracovať so súčasným vedením Ministerstva vnútra SR,” napísal.

Spolupráca podľa neho musí byť založená na vzájomnom rešpekte. „Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra,“ povedal s tým, že ich pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne a ich názory na viacero tém sú odlišné.

„Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán. Nechcem niesť zodpovednosť za začínajúci úpadok dobre vybudovaného Policajného zboru, ktorý nedokážem ovplyvniť, pretože už teraz mi vedenie ministerstva siahlo na právomoci prezidenta Policajného zboru.

Nemám chuť trýzniť verejnosť dennodennými hádkami a hádzaním špiny, o ktoré by sa teatrálne vládni predstavitelia postarali. Chcem sa poďakovať všetkým svojim kolegom, každému policajtovi a mojim priaznivcom za roky spolupráce. Po 30 rokoch v Policajnom zbore som sa rozhodol požiadať o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. 8. 2020,” dodal Lučanský.

Mikulec poďakoval Lučanskému za jeho prácu. „Hoci sa s pánom Lučanským v mnohých témach zhodujeme, existuje aj viacero oblastí, v ktorých máme odlišný názor na to, ako by mal Policajný zbor vyzerať a fungovať,“ uviedol Mikulec. Verí, že dokážu konštruktívne fungovať aj zvyšné dva mesiace, vzhľadom na situáciu s novým koronavírusom.

Lučanský zastával funkcu policajného prezidenta od 1. júna 2018, keď nahradil Tibora Gašpara. SR mala od svojho vzniku doteraz 11 policajných prezidentov. Policajného prezidenta na štyri roky vymenúva minister vnútra. Na jeho ustanovenie do funkcie je podľa zákona potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.