Úvod Kultúra Lúčničiari po 30 rokoch roztancovali Tatry

Lúčničiari po 30 rokoch roztancovali Tatry

Foto: archív

Približne šesťtisíc divákov sa zišlo na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách priamo pod mostíkmi na vystúpení Umeleckého súboru Lúčnica. Najslávnejšie choreografie profesora Štefana Nosáľa (1927-2017) zo všetkých regiónov Slovenska predviedol takmer celý 50-členný tanečný súbor so speváckou skupinou a veľkým orchestrom.

„Išlo o výber najlepších choreografií, takzvaný zlatý fond Lúčnice. Pripravili sme to tak, aby sme predstavili všetky regióny, od západu, cez stredné Slovensko až po východ. Odzneli ukážky z tancov z detvianskych lazov, zo Zemplína, čardáš, ale aj veľmi vtipný tanec zo západného Slovenska s klobúkmi, širákový,“ uviedol pre médiá Marián Turner, generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica. Lúčničiari sa do slovenských veľhôr vrátili asi po 30 rokoch. Viac ako tridsať členov súboru absolvovalo výstup na Kriváň, o deň neskôr si spoločne zaspievali s folklórnymi skupinami a súbormi z podtatranských obcí a miest okolo Štrbského plesa.

Lúčničiari prišli do Tatier vlakom. Snímka je z odchodu z bratislavskej hlavnej stanice. (Foto: archív) Lúčničiari prišli do Tatier vlakom. Snímka je z odchodu z bratislavskej hlavnej stanice. (Foto: archív)
Lúčničiari prišli do Tatier vlakom. Snímka je z odchodu z bratislavskej hlavnej stanice. (Foto: archív)

„Keď sme spievali pri Štrbskom plese, pridali sa k nám aj civili, ktorí si prišli s nami zaspievať. Boli sme prekvapení, aká to bola masovka,“ povedal Turner. Príprava samotného podujatia podľa jeho slov trvala vyše roka, atmosféru umocnil aj nedávny odchod umeleckého šéfa a choreografa súboru profesora Nosáľa.

„Bude tu s nami aj naďalej, pretože to jeho dielo, myslím si, prežije storočia. Familiárne som ho nazýval Mozartom našej doby, a keď ten sa hrá 250 rokov, prečo by sa teda nemal rovnako hrať aj profesor Nosáľ,“ poznamenal generálny riaditeľ súboru, ktorý verí, že podujatím v Tatrách sa začína nová tradícia. „Spojili sme dva veľmi krásne symboly. Tatry sú symbol Slovenska, ktorý Slovákov odjakživa sprevádzal v básňach, piesňach, dokonca v štátnej hymne. No a podľa mňa je zase Lúčnica symbolom národnej kultúry, má obrovský úspech nielen na Slovensku, ale aj vo svete,“ dodal Turner.

Momentka z vrcholu Kriváňa. (Foto: archív)
Momentka z vrcholu Kriváňa. (Foto: archív)

Lúčnica na Štrbskom Plese: