Úvod Spoločnosť Ľudia označujú “posmrtný sobáš” Kuciaka a Kušnírovej za zvrátené divadlo

Ľudia označujú “posmrtný sobáš” Kuciaka a Kušnírovej za zvrátené divadlo

Foto: redakcia

Cez víkend sa vo východoslovenskej obci Gregorovce uskutočnil spomienkový koncert venovaný zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Akcia sa uskutočnila pri príležitosti plánovanej svadby, ktorej sa mladý pár nedožil. Organizátori zabezpečili pre účastníkov podujatia aj bohaté občerstvenie, mobilné WC, parkovacie plochy a bezplatnú kyvadlovú dopravu z Prešova.

Na pódiu vystúpili Michael Kocáb, skupiny Karpatské chrbáty a Para, Jana Kirchnerová, Sima Martausová, Chiki liki tu-a, raper Vec, miestny zbor Gregos a ďalší. Organizátori uviedli, že na koncerte sa zúčastnilo 5 000 ľudí. Zo zverejnených fotografií je však zrejmé, že ide o vysoko nadsadené číslo.

Podujatie sa začalo svätou omšou za oboch zavraždených v miestnom kostole Narodenia Panny Márie. V podstate išlo o akýsi posmrtný svadobný obrad. “Malý kostol v dedinke na východnom Slovensku je vyzdobený ako na svadbe, pred oltárom sú dve stoličky pre budúcich mladomanželov.

Foto: Michaela Kolimárová

Aj keby sem náhodou vošiel niekto, kto vôbec netuší, čo sa stalo, rýchlo by si všimol, že tu niečo nesedí. Rodiny sediace v prvom rade sú oblečené v čiernom, namiesto radostnej atmosféry vidieť v ich tvárach smútok, znie meditatívna violončelová hudba a po príchode kňaza stále chýbajú hlavné postavy – ženích a nevesta.” Takto opísal atmosféru v gregorovskom kostole Denník N.

“Posmrtný sobáš” vyvolal vo verejnosti množstvo protichodných ohlasov, na sociálnych sieťach však dominovali statusy o zmiešaných pocitoch, zdesení, ale aj prudko odmietavé reakcie. Ľudia zverejňovali fotografie z obradu a v komentároch často uvádzali prívlastky “morbídne”, “nechutné” či “zvrátené”.

Z koncertu pre Martinu a Jána v Gregorovciach:

Na mnohých obrad pôsobil ako keby ho zorganizovala sekta alebo ho prirovnávali až k satanistickým rituálom. Jedna z užívateliek sociálnej siete napísala: “Toto je akože normálne? Nezdá sa vám to príliš morbídne? Normálne mám strach. Kto toto nechutné divadlo vymyslel? A rodičia súhlasili? Fica mám plné zuby, ale psychopatov by mali zatvárať a liečiť!”

“… a čo tak ich exhumovať a priniesť pred oltár?! Cirkev sa k tomuto odpornému činu hlási?” napísal v statuse starší pán. V jednej zo skupín na sociálnej sieti sa objavil aj príspevok pohoršeného člena: “Brutálne zastrelia dvoch ľudí, jedného do srdca, druhého do hlavy, a niekto si z toho urobí veselicu.

Tichá omša za zosnulých by ešte bola stráviteľná, ale toto? Dvíha sa mi z toho žalúdok. Stánky s občerstvením, pivo, teplé párky, guláš, koncert, autobusy zadarmo. To všetko financujú rodičia zastrelených namiesto svadby? Alebo kto to vlastne všetko financoval?”