Úvod Zaujímavé Ľudia sa nenarodia s pehami

Ľudia sa nenarodia s pehami

Foto: archív

Niektorí ich považujú za ozdobu tváre, iní sa za ne hanbia. Čo však pehy sú a prečo sa objavujú na pokožke? Tieto malé časti pokožky majú vyššie hladiny melanínu, teda pigmentu, zodpovedného za farbu pokožky, vlasov a očí.

Melanín produkujú bunky pokožky melanocyty. Táto látka sa prejavuje ako náš prirodzený opaľovací krém, ktorý nás chráni pred UV lúčmi a spôsobuje, že pokožka na slnku tmavne.

U niektorých ľudí produkuje telo melanín rovnomerne, u iných sa spája do malých zhlukov – pieh, ktoré na slnku stmavnú. Zvyknú trochu zblednúť napríklad cez zimu, keď slnko nie je také silné.

Znamená to, že ľudia sa nenarodia s pehami. Tie sa objavia až po tom, ako je človek s nerovnomernou produkciou melanínu vystavený slnku. Pehy si môžeme občas zameniť s inými útvarmi na pokožke, napríklad so stareckými škvrnami. Starecké škvrny však obsahujú viac melanocytov, a tie nereagujú na pôsobenie slnka. Na rozdiel od pieh teda nikdy nezblednú.

Vedcom nie je úplne jasné, čo presne tieto škvrny alebo pehy spôsobuje, no ich výskyt spájajú s génom MC1R. Ten priamo ovplyvňuje, aký typ melanínu produkujeme – či je to tmavý eumelanín alebo svetlý pheomelanín.

Ak je v tele aktívna produkcia MC1R génu, vzniká eumelanín, čo znamená, že človek má tmavšie vlasy a oči. Naopak, ak je MC1R neaktívny, produkuje sa pheomelanín a človek má nielen svetlé vlasy aj pokožku, ale je aj náchylnejší na výskyt pieh.

Lenže nie všetci ľudia so svetlými alebo ryšavými vlasmi majú pehy a nie všetci pehaví ľudia sú ryšaví. Aj keď sa teda predpokladá, že výskyt pieh riadi gén MC1R, zdá sa, že tu pôsobia aj iné gény a ich prípadné kombinácie.