Úvod Z DOMOVA Ľudia stále posielajú peniaze do Prešova, na účte sú milióny

Ľudia stále posielajú peniaze do Prešova, na účte sú milióny

Foto: archív

Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, zatiaľ bolo prerozdelených 496 500 eur.

Prvé úhrady začalo mesto vyplácať 20. decembra minulého roka. Zrealizovalo ich na základe žiadostí od samotných obyvateľov zničeného paneláka na Mukačevskej ulici číslo 7 a 9. „Všetky vyplatené peniaze boli prevedené z verejného účtu mesta Prešov, ktorý je určený výhradne na pomoc ľuďom z Mukačevskej ulice.

Všetky finančné prostriedky z verejného účtu slúžia ako priama pomoc pre obyvateľov z Mukačevskej ulice dotknutých výbuchom plynu a po skončení verejnej zbierky, ktorá potrvá do 31. 1. 2020, ich mesto do posledného centu vyplatí obyvateľom z Mukačevskej ulice.

Peniaze z tohto účtu neboli, ani nikdy nebudú použité na účely asanačných, alebo záchranných prác,“ zdôraznil Tomek. Na oficiálnom verejnom účte mesta Prešov, zriadenom na pomoc ľuďom, ktorí boli zasiahnutí tragédiou na Mukačevskej ulici, bolo k 9. januáru vyzbieraných dohromady vyše 3,81 milióna eur.

Tomek zároveň pripomenul, že obyvatelia z Mukačevskej číslo 7 a 9, ktorí ešte nepodali žiadosť o jednorazový finančný príspevok na preklenutie zložitej životnejsituácie, prípadne žiadosť o príspevok na bývanie, tak môžu naďalej urobiť. Potrebný formulár je umiestnený na webe mesta.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému prišlo 6. decembra minulého roka, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná.

Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci a horskí záchranári. Poškodený panelák už špeciálnym demolačným strojom zbúrali. V Prešove aj platí mimoriadna situácia.