Úvod Z DOMOVA Ľudia v sobotu opäť vyjdú do ulíc na protest proti Matovičovej vláde

Ľudia v sobotu opäť vyjdú do ulíc na protest proti Matovičovej vláde

Foto: Pavel Kapusta

V sobotu 12. decembra sa ľudia na Slovensku opäť chystajú do ulíc vyjadriť nesúhlas s pôsobením vlády Igora Matoviča a jej nezmyselnými protipandemickými opatreniami. Hlavný protest sa uskutoční o 12:00 h na Hodžovom námestí v Bratislave.

V pozvánke, šíriacej sa na sociálnych sieťach, sa objavilo heslo, narážajúce na vianočný lockdown názvom „Nedajme si zobrať Vianoce.“ Na pozvánke je zobrazený premiér Igor Matovič s injekčnou striekačkou v ruke. Protest sa tak bude niesť aj v duchu odmietnutia očkovania proti koronavírusu, ktoré sa chystá v budúcom roku.

Okrem Bratislavy sa bude protestovať aj v ďalších mestách. V Košiciach sa protest uskutoční 12. decembra o 15:00 h pred Dolnou bránou a v Žiline tiež  o 15:00 h na Hlinkovom námestí.

Protest v hlavnom meste zvoláva exposlanec NR SR Peter Marček, ktorý zorganizoval aj veľký protest 17. novembra , kde prišlo vyše 20.000 ľudí. Do ulíc takisto vyjdú predstavitelia a sympatizanti Ľudovej strany Naše Slovensko, Slovenskej národnej strany, Komunistickej strany Slovenska či Slovenského hnutia obrody. Zatiaľ, nie je jasné, či sa protestu zúčastnia aj zástupcovia strany Smer-SD.

„Reštaurácie opäť zavreté. Testovanie pendlerov a školákov nariadené. Ústava znásilnená. Sudcovia zosmiešnení. Ľudia sú zotročení zasa o kus viac,“ napísal šéf ĽSNS Marian Kotleba na sociálnej sieti v príspevku, v ktorom vyzýval ľudí na účasť na proteste.

Podpredsedovi ĽSNS a poslancovi Európskeho parlamentu Milanovi Uhríkovi sa nepáči, že kým iné krajiny opatrenia uvoľňujú, Matovičova vláda opatrenia plánuje sprísniť. Na sociálnej sieti takisto pozýva na sobotňajšiu demonštráciu.

„Túto sobotu ideme! Nedajme si zničiť Vianoce! Arogancia vlády pokračuje na všetkých frontoch. Rovnako tak musí pokračovať aj odpor občanov. Kým iné štáty opatrenia pre ľudí na Vianoce uvoľňujú, Matovič sa teší na ďalšie sprísňovanie a zákazy. Príďte, kto môžete, a postavme sa spolu za zdravý rozum!“ vyzval ľudí europoslanec.

Foto: Pavel Kapusta

“Vláda sa akciu už tradične snaží sabotovať vyhrážkami núdzovým stavom a pokutami. Ľudia však majú Matoviča už naozaj plné zuby, a opäť sa vo veľkom pripravujú prísť vyjadriť svoj opravnený hnev a nesúhlas s chaotickou politikou vlády.

Ako vždy, aj teraz sa chystám na víkendovú prechádzku a popri tom podporiť nespokojných občanov. Okrem mňa sa chystá aj Milan Mazurek, a určite prídu aj ďalší poslanci našej strany. Povzbudzujem však všetkých občanov, aby nesedeli doma a nečakali, že problémy sa vyriešia samé. Je čas postaviť sa na odpor,” uviedol Uhrík pre portál napalete.sk.

“Čoraz viac obyčajných ľudí a opozičných politikov je tak nahnevaných na dnešné vedenie štátu , že už nemyslia na postih alebo možné komplikácie,” povedal pre napalete.sk aktivista a moderátor protivládnych demonštrácií Rastislav T. Lehotský.

Ako pokračoval, všetci tušíme, že bez celospoločenskému vzdoru už nebudeme môcť zadlženiu a napokon demontáži štátu zabrániť. “Hlavné požiadavky protestov sú zrušiť referendové kvórum a okamžite skončiť nelegálny núdzový stav,” pokračoval.

“Igor Matovič spojil naozaj cez ĽSNS, komunistov, Vlasť, Dobrú voľbu až po SHO možno až 85 percent obyvateľstva. Prejavom takmer permanentného vzdoru po 17. novembri je množstvo stretnutí, mítingov, pochodov, ‘prechádzok’ a ‘stretnutí’.

Rebeli so sociálnych sietí, hejteri, záleží od vás, či a kde sa pridáte. Možností je veľa po celom Slovensku. RTVS je zo zákona povinná priniesť živé prenosy z týchto akcií, žiaľm, neplní si svoju verejnoprávnu funkciu,” konštatoval na záver Lehotský.

Igor Matovič. (Foto: archív)