Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Bieloruské vojská na západných hraniciach boli uvedené do plnej bojovej pohotovosti

Lukašenko: Bieloruské vojská na západných hraniciach boli uvedené do plnej bojovej pohotovosti

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že Bielorusko uviedlo vojská na západnej hranici krajiny do plnej bojovej pohotovosti. Podľa jeho názoru existuje koordinované vonkajšie ohrozenie krajiny.

„Reagovali sme na to a nasadili bojové jednotky našej armády na našich západných hraniciach, priviedli sme ich do plnej bojovej pohotovosti. Minister obrany mi oznámil, že príslušné jednotky sú pripravené splniť svoje záväzky,“ uviedol Lukašenko na zasadnutí Bezpečnostnej rady krajiny.

Minulú sobotu Lukašenko nariadil presun výsadkárskej brigády z Vitebska do Grozdna v súvislosti s napätou situáciou na západných hraniciach. Počas vystúpenia v Centre strategického riadenia Ministerstva obrany Bieloruska Lukašenko vyjadril znepokojenie s cvičeniami NATO v Poľsku a Litve.

V nedeľu bieloruské ministerstvo obrany informovalo o vojenských cvičeniach , ktoré sa konajú od 17. do 20. augusta pri hraniciach s Litvou. V rámci cvičenia sa jednotlivé útvary bieloruskej armády venujú posilneniu ochrany štátnych hraníc na západe krajiny.

Deviateho augusta boli v Bielorusku prezidentské voľby. Podľa informácií ústrednej volebnej komisie v nich zvíťazil Alexandr Lukašenko, ktorý riadi krajinu už vyše 26 rokov. Lukašenko získal 80,08 percenta hlasov. Druhé miesto získala Sviatlana Cichanovská s 10,09 percentami.